Müezzin Abdullah Efendi ismi parka verildi

Reklam

Yakutiye Belediyesi tarafından Şükrü Paşa semti Çaykur Caddesi Kocatepe İlköğretim Okulu yanında yeni yaptırılan bir parka Aziziye baskınını Erzurum’a duyurarak şanlı direnişin isimsiz kahramanı Ayaz Paşa Camii müezzini Abdullah Efendi ismi verildi. Belediye Başkanı Ali Korkut, Kasım ayı belediye meclisinde alınan kararla bir vefanın yerine getirildiğini söyledi. Korkut, Erzurum ve Erzurum kültürüne hizmet eden değerleri böylece yad ettiklerini ifade etti. 
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, yeni yaptıkları parklara Erzurum’un tarihi ve kültürel kimliğine hizmetleri geçen şahısların isimlerini vererek geçmişin değerlerini gelecek nesillere aktarmak istediklerini söyledi. Bunun ilk adımını geçtiğimiz yıllarda yapılan hizmet alanlarına verdikleri isimlerle ortaya koyan Ali Korkut, Erzurum’un unutulmaya yüz tutmuş kahramanı Nafiz Kotan ismini Dumlu mahallesi girişindeki parkta yaşatmak için uygulamıştı. Şükre Paşa semti Çaykur caddesi Kocatepe ilköğretim okulu yanında yeni bir park inşa eden Yakutiye Belediyesi, bu parka Erzurum’un işgalden kurtuluşuna vesile olan şanlı Aziziye tabyası direnişinin isimsiz kahramanı Ayaz Paşa Camii müezzini Abdullah Efendi’nin ismini verdi. Karar Belediye Başkanı Ali Korkut’un önerisi ile Yakutiye Belediye Meclisi’nin Kasım ayı oturumunda alındı.
Belediye Başkanı Ali Korkut, isimsiz bu kahramanın yaşamını parkta bir kaide üzerine yazdırarak yeni kuşakların tanımasını sağlayacaklarını söyledi.
MÜEZZİN ABDULLAH EFENDİ KİMDİR?
Hacı Abdullah Efendi… Osmanlı’nın Erzurum’daki en eski eserlerinden biri olan Ayaz Paşa Camisi’nin müezzini Hacı Abdullah Efendi, 1877 yılında Osmanlı Rus Harbi’nin başladığı gün sabah ezanı okumak için caminin minaresine çıkar. Kentin doğusunda savunma amaçlı olarak yapılan tabyalarda tozun dumana karıştığını ve askerlerin çatışmaya başladığını gören Hacı Abdullah ezanı okuduktan hemen sonra halka çağrıda bulunur ve tarihi kaynaklara geçen şu konuşmayı yapar. “Haydi karındaşlarım… Gün bugündür… Vatanı savunma günüdür… Ya gazi olacağız, ya şehit. Bende geliyorum” İşte bu konuşmanın ardından yüzlerce Erzurumlu silahıyla, baltasıyla, satırıyla Ahali tabyasına doğru koşmaya başlar. Kadını, erkeği, genci işte o gün destan yazar… Canlarını ve kanlarını Erzurum için, bu topraklar için veren halk, Aziziye Zaferi’nin mimarı olur. Hacı Abdullah Efendi de çağrısını yaptığı savaşta aslanlar gibi mücadele verir ve şehit düşer. Halk arasında sevilen ve sayılan bir isim olan Hacı Abdullah Efendi’nin cenazesi dualar eşliğinde müezzinlik yaptığı Ayaz Paşa Camiisi’nin bahçesine defnedilir.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.