Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Müfed Başkanı Necip Nasır:

06.11.2015 Cum, 13:49

Müfed Başkanı Necip Nasır:

Reklam

Seçim sürecinden sonra piyasalarda yaşanan olumlu havanın, inşaat sektörünü de olumlu etkilediğini, kentlerin master planlarının yapılması konusunun tekrar gündeme gelmesi gerektiğini belirten Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı İnşaat Mühendisi Necip Nasır, “Girdi maliyetleri ve kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte, yeni yatırımların da önü açılacak” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, 7 Haziran seçimleri sürecinde ifade ettiği, kentlerin master planlarının yapılması konusunun tekrar gündeme gelmesi gerektiğini kaydeden MÜFED Başkanı İnşaat Mühendisi Necip Nasır, müteahhitler olarak bu konuya özel önem verdiklerini söyledi. Sektör olarak master planın hızlı bir şekilde harekete geçirilmesini istediklerini dile getiren Nasır şöyle devam etti: “Kentimizin kimliğini ortaya çıkaracak bir Anayasanın yapılması ve uygulanması gerekiyor. 1985 yılında çıkan 3194 sayılı İmar Kanununun getirdiği sürecin sonunda İzmir, Türkiye’deki en fazla şuyulu arsaya sahip. Arsa üretilmediği için yeni yatırımlarla ilgili kısıtlama var. İzmir bence hak ettiği noktada değil. Fakat master planlar uygulamaya geçirilirse, İzmir kısa sürede dünya kenti haline gelebilir. Master planlarının hazırlanması noktasında yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları birlikte hareket etmeli. Yerel yönetimlere bu işin tamamlanması için 2-3 yıllık bir süre tahdidi konulması lazım. Gerekli personel istihdamı için de destek sağlanmalı. Planlama giderleri de devlet desteğiyle yaşama geçirilmeli. Eğer bunlar olmazsa bakanlık, master planı kendisi yapmalıdır.” Her kentin, kendine has bir kimliği ve yapısı bulunduğunu hatırlatan Necip Nasır, önemli olanın, bu kimlik doğrultusunda hazırlanacak bir master planla kentin geleceğini oluşturmak olduğunu söyledi.

ADA BAZLI PLANLAMA

İzmir’deki sağlıklı bina stoğunun, yalnızca yüzde 15 düzeyinde olduğu bilgisini veren MÜFED Başkanı Necip Nasır, deprem gerçeğiyle yüz yüze olan İzmir’de fay hatlarının da göz önüne alınarak ada bazlı planlamayla kentsel dönüşümün tamamlanması gerektiğinin altını çizdi. “Sağlıklı konutlarda yaşamak her vatandaşın en doğal doğal hakkıdır” diyen Nasır,

şunları ifade etti: “Planlama olmayınca yatırım yapılamıyor. Bir hedefiniz olmazsa, rüzgar nereden eserse oraya gidersiniz. Bu nedenle kentin tarihi ve doğal dokusunu kapsayan 50 yıllık bir projeksiyonla planlama yapılmalı. İzmir maalesef Türkiye’de işsizliğin en yüksek olduğu kentlerden biri. Ekonominin çarkları dönmüyor. Master planlar tamamlanırsa, yatırımcı da nereye proje yapacağını bilerek gelecek. Var olmayan arsayı da üretebileceğiz. Müteahhitler olarak, 3 bin 4 bin kalem malzemeyle inşaat yapıyoruz. Yeni yatırımlarla hem ekonomi canlanacak, hem de işsizlik azalacak.”

“EKONOMİK İSTİKRAR DEVAM EDECEK”

Dövizin ve kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte girdi maliyetlerinin azalacağını da ifade eden Necip Nasır, seçimlerden sonra da ülkenin yakaladığı 4 yıllık istikrar süreci içinde ekonomideki ivmenin giderek yükseleceğini, bu durumun da 2023 yılı hedefleri için büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.