Anasayfa > Magazin, Öne Çıkan Haberler > ‘Muhteşem’ tepkiye destek yağdı

27.11.2012 Sal, 6:22

‘Muhteşem’ tepkiye destek yağdı

Reklam

Başbakan Erdoğan’ın Muhteşem Yüzyıl dizisine gösterdiği tepkiye kamuoyundan büyük destek geldi. AK Partili Tanrıverdi, çok sayıda teşekkür telefonu aldıklarını söyledi.

 

Başbakan Erdoğan’ın Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatını konu eden ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisine yönelik eleştirilerine  destek yağıyor. AK Parti Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, “Muhteşem Yüzyıl hakkında Başbakanımız milletimizin haklı isyanını dile getirdi, sabahtan beri tebrik telefonları alıyoruz” dedi. Tanrıverdi, TV8’de yaptığı açıklamada  “Muhteşem Yüzyıl hakkındaki tartışmalarda Başbakanımız gayet doğru söyledi” dedi.

 

 

Diziye çeki düzen verilmesi şart

Tarihçi Yazar Mustafa Armağan, diziye çeki düzen verilmesinin şart olduğuna dikkati çekerek, “Hanedanla ilgili herkes aklına estiği gibi film yaparsa, tarihi istediği gibi mıncıklarsa ‘ben şöyle göstermek istiyorum’ derse işin içinden çıkamayız” diye konuştu.

Hanedanın yaşayan mensuplarının hukuki yollara başvurmasını isteyen Armağan, “Atatürk Koruma Kanunu çıkartıldı. Nasıl Atatürk’ü eşi Latife hanımla yatakta gösterilemiyorsa, aynı şekilde padişahların da bu manada korunması lazım. Onları isteyen istediği şekilde gösteremez” dedi.

 

 

Sakarya Üniversitesi’nden (SAÜ) Prof. Dr. Yücel Öztürk de senaristlerin tarihi dizilerde kurguyu yaparken belli bir tarihi gerçekliğe ve tarihsel anlayışa riayet etmelerinin ahlaki görevi olduğunu söyledi. Dizide Kanuni’nin özel hayatının mercek altına alındığını kaydeden Öztürk, senaryoları gerçeklikten uzaklaştırarak farklı mecraya sokmanın yanlış olduğunu dile getirdi.

 

 

BAŞBAKAN TALİMAT VERDİ

Sultan Süleyman için türbe yapılacak

Başbakan Erdoğan’ın ‘Biz öyle bir Kanuni tanımadık’ diyerek kınadığı ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi ile gündemde olan Kanuni Sultan Süleyman için Hükümet, yeni bir türbe inşa edecek. Başbakan, Sultan Süleyman’la ilgili önemli bir talimat verdi. Erdoğan’ın talimatıyla ilk adım Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Macaristan Zigetvar Belediyesi arasında imzalanan mutabakatla atıldı. Protokolde, Zigetvar Kalesi’ndeki Süleyman Camii’nin tarihi yapısına uygun yeniden inşa edilmesi ve hizmete açılması yer aldı. Ayrıca nerede olduğu bilinmeyen Sultan Süleyman’ın gerçek mezarının araştırılması için arkeolojik çalışmaların yapılması da kararlaştırıldı. Arkeolojik çalışmaları neticesinde yeni türbe inşa edilmesi benimsendi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.