Anasayfa > 5'li Üst Haber, Gündem > Muhyettin Aksak, 23 Temmuz Dönüm Noktasıdır

23.07.2012 Pts, 12:26

Reklam

Erzurum Milletvekili Muhyettin Aksak, 23 Temmuz 1919’da gerçekleştirilen Erzurum Kongresi ile ilgili bir açıklama yaparak, kongrenin kurtuluşa giden yolun başlangıcı olduğunu söyledi.

 
Milletvekili Aksak, milli mücadelenin esaslarının Erzurum Kongresi’nde belirlendiğini ifade ettiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 
“23 Temmuz 1919 günü Erzurum’da, Doğu Anadolu’nun kaderini görüşmek için toplanan Erzurum Kongresi, memleketin bütününü ilgilendiren meseleler hakkında karar alarak, milli mücadelenin esaslarını belirlemiştir. ‘Milli Sınırlar içerisinde vatan bir bütündür parçalanamaz’ ve ‘Her türlü yabancı işgaline ve müdahalesine millet birlikte karşı koyacaktır’ maddeleriyle, tüm vatan topraklarının düşmanlardan temizlenmesi kararlaştırılmış ve Milli Mücadele Bayrağı Erzurum’dan yükselerek bütün Anadolu’yu sarmıştır. Bu özelliğiyle Erzurum Kongresi -kurtuluştan kuruluşa- giden ve Milli Mücadele yolunu açan tarihi bir dönemeç olmuştur. Erzurum’un düşman işgalinden kurtulduğu 12 Mart 1918, Anadolu’nun yeniden şahlanışa geçtiği tarih olurken, 23 Temmuz 1919’da toplanan kongreyle Anadolu’nun kahraman evlatları, Milli Mücadelenin temellerini Erzurum’da atmıştır. Bu temel ilk meyvesini 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla vermiş ve millet tek yürek olarak, vatan topraklarını düşmandan temizlemiştir. Tarihi boyunca Anadolu’nun geçiş kapısı olup, düşmanlarına geçit vermeyen Erzurum, Türk Milletinin Anadolu toprakları üzerindeki bağımsızlık meşalesinin yakıldığı ve elden ele, ilden ile ulaştırıldığı yer olarak tarihin altın sayfalarına adını bir kez daha altın harflerle yazdırmıştır. Bu şuur ve azmi hiçbir zaman kaybetmemek temennisiyle, Erzurumlu hemşehrilerime ve aziz milletimize Erzurum Kongresi’nin 93. Yıldönümünün hayırlı olmasını diliyorum.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.