Anasayfa > İz Bırakanlar > Nafiz Kotan

13.07.2012 Cum, 21:19

Reklam

Nafiz Bey 1885 yılında Erzurum’da doğdu. Babası Hacı Ahmet Bey, annesi Esma Hanımdı. 1903 yılında Makbule Hanım ile evlendi, beş çocukları oldu. 1913 te ailesiyle İstanbul’a yerleşti.

 

Birinci Dünya Savaşı sırasında Nafiz Kotan Bey, ordumuza  iki uçak armağan etti.  2. Tayyare Bölüğünde görevlendirilen “BREGUET XIV B” modeli bu uçaklar 21 Mayıs 1922 tarihinde Akşehir Cephe Komutanlığına gönderildi. Uçaklar “Erzurumlu Nafiz” ve “174. Alay” isimleri ile adlandırıldı.

 

Nafiz Kotan bir  süre sonra  4 uçak daha bağışlayarak bağışladığı uçak sayısını 6’ya çıkardı. İtalyan tasarımcı Celestino Rosatelli tarafından tasarlanan uçaklar, FİAT tarafından üretildi. İki kişilik keşif uçaklarına  Nafiz-l, Nafiz-2, Nafiz-3, Nafiz-4 isimleri verildi.

 

ATA’NIN TEŞEKKÜRÜ
Mustafa Kemal, 20 kelimelik telgrafında şu ifadelere yer verdi:

“İnebolu’da Erzurumlu Nafiz Beyefendiye… Hammiyet-i vataniyeniz şayanı şükrandır. Telgrafınız yarın mecliste alenen okunacaktır efendim. 11.12.1921 Büyük Millet Meclisi Reisi Mustafa Kemal.”

İmkansızlıklar içindeki Türk ordusunun Nafiz Kotan tarafından alınan keşif uçaklarını bombardıman için kullandığı da Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü’nün 18 Mayıs 1922 tarihinde gönderdiği telgrafla ortaya çıktı.

İNÖNÜ’NÜN TEŞEKKÜRÜ

İnönü’nün telgrafı ise şöyle:

“Mahreci: Garp Cephesi Numarası: 871 Kelime: 40 – Ankara’da Erzurumlu Nafiz Beyefendiye… Orduya ihda buyurulan ve nam-ı alilerinize izafe edilen tayyare 13/5/1921 ve Aksu’da bulunan düşman üzerine bombalar atmıştır. Ahiren Aksu’da bulunan muhbirimizden alınan malumattan tayyaremiz, biri nakliye kollarına tesadüfünde yirmi mekkari hayvanı telefe ve mecruh olmuş ve diğer bir bomba da Seyid Alaşehir köyünde düşman piyade bölüğü üzerine düştüğü bildirilmiştir. Pek kıymettar bir hediyeniz olan tayyare ile ilk vazifeyi Kemal-i muvaffakiyetle ifa edenler tayyareci Vahid ve Basri efendiler olduğunu cevaben ihtiramatıma terdifen arz ederim efendim. 18 Mayıs 1922 Garp Cephesi Komutanı İsmet.”

İlk bombayı atana 200 lira vereceğim

30 Ocak 1921 günü Meclis Başkanlığına okunan telgraf (Sadeleştirilmiş haliyle): “İstanbul’dan satın aldığım ve buraya getirmeyi başardığım uçak bugün geldi. Adıma orduya armağan ediyorum. Kabulünü dilerim. Düşmanın üzerine ilk bombayı atacak olana iki yüz lira ödül vereceğim. Milletimizin esenliğe kavuşmasını ve başarıya ulaşmasını Tanrı’dan diler, saygı ile ellerinizden öperim.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.