Anasayfa > 5'li Üst Haber, Siyaset, Yaşam > Nazmiye Demirel hayatını kaybetti!

28.05.2013 Sal, 6:46

Nazmiye Demirel hayatını kaybetti!

Reklam

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eşi Nazmiye Demirel 86 yaşında yaşamını yitirdi.

 

1927 yılında doğan Nazmiye Demirel, Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile 12 Mart 1948 tarihinde evlendi. 1993 yılında Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı seçilmesiyle ‘First Lady’ olan Nazmiye Demirel, 2005 yılından bu yana Alzheimer hastalığıyla mücadele ediyordu. Başkent Hastanesi’nde tedavi gören Nazmiye Demirel akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

 

 


SÜLEYMAN DEMİREL: 65 YILLIK HAYAT ARKADAŞIMDI

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eşi Nazmiye Demirel yaşamını yitirdi. 2005 yılından bu yana alzheimer hastalığıyla mücadele eden Nazmiye Demirel, Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

 

 

 

DOKTORUNDAN AÇIKLAMA

Nazmiye Demirel’in doktoru Dr. Haldun Müderrisoğlu, açıklamada bulundu. “4 Aralık 2010 tarihinde Alzheimer hastalığı ile hastanemize müracaat etmişti. Bugün akşam üzeri kandaki oksijen azalması ve kalp durması ile 22.27 itibariyle hastamızı kaybettik. Hepimizin başı sağolsun. Çok uzun zammandan beri hastamız bu hastalıkla mücadele ediyordu. Sayın 9. Cumhurbaşkanımız da içeride eşini ziyaret ediyor. Kendisi metanetini muhafaza etmeye çalışıyor. Şu an içeride dinleniyor. Sayın Demirel kendisi de sağlık sorunları yaşadığından eşiyle en son 1,5-2 ay kadar önce yüzyüze görüşmüştü.” dedi.

 

 

 

1927 yılında Isparta’da doğan Nazmiye Demirel, Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile 12 Mart 1948 tarihinde evlendi. 1993 yılında Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı seçilmesiyle ‘First Lady’ olan Nazmiye Demirel, 16 Mayıs 2000 tarihine kadar Çankaya Köşkü’ne ev sahibeliği yaptı.

 

 

EŞİNİN GÜÇLÜ DESTEKÇİSİ

12 Eylül 1980 askeri darbesinin sabahında Başbakan Süleyman Demirel, Çanakkale Hamzakoy’a gönderilirken yanında Nazmiye Demirel vardı. Eşinin 29 günlük zorunlu ikameti süresince en büyük destekçisi oldu. DYP’nin kuruluşunda da bu desteğini eşine hep hissettirdi. İsmet Sezgin, Necmettin Cevheri ve Yılmaz Ergenekon gibi kurmaylardan sürekli bilgi aldı.
SÜLEYMAN Demirel’in “Gizli kadın kurmayı” olarak bilinen Nazmiye Hanım, 40 yıl boyunca eşi ile birlikte protokoldeki yerini korudu. Çankaya Köşkü’nde dünyanın ünlü politikacılarına ve eşlerine ev sahipliği yaptı.

 

 

 

CUMHURBAŞKANI Demirel’in “Siyasi hayatımdaki en önemli ev sahipliğini yaptım”dediği 1999’da, ABD Başkanı Bill Clinton’ın ziyareti sırasında da First Lady Hillary Clinton’ı ağırladı.

 

 

YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

Mehtap

Allah rahmet eylesin

28.05.2013, 13:14
Selami Yargancı

Türkiye önemli bir kadınını kaybetti. makamı cennet olsun

28.05.2013, 13:16