Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Slayt Haber > Nene Hatun Heykelinin Kötü Görüntüsü Rahatsız Ediyor

18.04.2014 Cum, 17:04

Nene Hatun Heykelinin Kötü Görüntüsü Rahatsız Ediyor

Reklam

Erzurum´un Mahallebaşı semtinde bulunan ve Türk kadının kahramanlık sembolü olan Nene Hatun heykelinin kötü görüntüsü Erzurum‘da vatandaşları rahatsız ediyor. Vatandaşlar Nene Hatun heykelinin yeniden onarılmasını ve heykele sahip çıkılmasını istiyor.

 

TÜRK KADININ KAHRAMANLIK SEMBOLÜ
Mahallebaşı’nda oturan Kadir Gündoğdu, küçük yaştaki oğlunu ve kızını evde bırakarak Rus Savaşı’na katılan Türk kadının kahramanlık sembolüNene Hatun heykeli görüntüsünün Erzurum adına yakışmadığını söyledi.

 

 

Erzurum ADINA ÜZÜNTÜ VERİCİ”

Gündoğdu, “Küçük yaştaki oğlunu ve kızını evde bırakarak Rus Savaşı’na katılan Türk kadının kahramanlık sembolü Nene Hatun heykelinin bu görüntüsü Erzurum adına üzüntü verici bir olay. Erzurum’daki üst düzey yöneticilik yapan herkesin bu ayıbı görmezden gelmesi bizleri üzüyor. Bu kentin zenginliklerine sahip çıkılsın. Tarihine değer verilsin. Tarihi koruma görevi, yaşayan herkesin sorumluluğunda olmasına rağmen, bazı saygısızlar bu değerlerin ciddiyetinin farkında bile değil. Erzurum’daki yetkilileri göreve davet ediyoruz. Biran evvel Nene Hatun heykelinin onarılması istiyoruz. Gelecek kuşaklar bu eserleri görsünler diye el birliği ile sahip çıkmalıyız.” diye konuştu.

 

 

NENE HATUN KİMDİR?

1857 yılında Erzurum´da doğan Nene Hatun, tarihde 93 harbi olarak bilinen 1877- 1878 Osmanlı- Rus Savaşında Erzurum´daki Aziziye Tabyası´nın savunmasında kahramanca çarpıştı. Mücadeleye küçük yaştaki oğlunu ve kızını evde bırakarak katıldı. Savaştan sonra da Nene Hatun destan kahramanlarına yaraşır bir şekilde yaşadı. Nene Hatun 1955 yılında hayata veda etti.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

asi

UTAN ERZURUM UTAN
CANIM DADAŞLAR DİYARI, CANIM MEMLEKETİM
BU AYIP HEPİMİZE YETER

18.04.2014, 18:14