Anasayfa > İz Bırakanlar > Nurettin Topçu

13.07.2012 Cum, 21:26

Nurettin Topçu

Reklam

Nurettin Topçu baba tarafından Erzurumludur. Büyük Reşit Paşa Numune Mektebini bitirdi ve 1935 yılında Galatasaray Lisesi’nde felsefe öğretmeni olarak göreve başladı.

 

Avni Ulaş‘ın kızı Fethiye Hanım’la evlenen Topçu,İstanbul Lisesi’ndeki görevini yürütürken 1974 yılında emekli oldu. N. Topçu, bir süre Edebiyat Fakültesi’ndeH. Z. Ülken‘in kürsüsünde eylemsiz-doçentlik yaptı. 27 Mayıs 1960’a kadar uzun yıllar Robert Kolej’de tarih okuttu. 27 Mayıs’tan sonra devrim aleyhtarı bulunarak buradaki görevine son verildi. Ziya Gökalp-Atatürkçizgisinin savunduğu Turancı milliyetçilik ve batılılaşma idealine karşı, Yahya Kemal, Mükremin Halil Yinanç, Hilmi Ziya Ülken‘ın oluşturduğu Anadolu Milliyetçiliği’ni savundu. İslam Ruhçuluğu’nu işledi. Fikri faaliyetlerini Türk Kültür Ocağı, Türk Milliyetçiler Cemiyeti, Milliyetçiler Derneği ve Türkiye Milliyetçiler Derneği’nde sürdürdü. Topçu, 10 Temmuz 1975’te vefat etti. Topkapı’da Kozlu kabristanına defnedildi.
Topçu’nun eserlerinden bazıları şunlar:Conformisme et revolte, -Garbın İlim Zihniyeti ve Ahlak Görüşü, -Mehmet Akif, Şehit, Türkiye’nin Maarif Davası, Komünizme Karşı Yeni Nizam, Ahlak Nizamı, Yarınki Türkiye, Büyük Fetih, Var olmak, Varoluş Felsefesi, Bergson, İradenin Davası, İslam ve İnsan, Devlet ve Demokrasi, Kültür ve Medeniyet, Mevlana ve Tasavvuf, Milliyetçiliğin Esasları

TÜRK BAYRAĞINI DALGALANDIRDI

 

Nurettin Topçu’nun çalışması Sorbonne Üniversitesi Felsefe Jürisi tarafından yılın en başarılı doktora tezi seçilir. Üniversitenin geleneklerine göre birinci olan öğrenciler mutlaka ödüllendirilir.

 

Bunun üzerine yetkili Profesör, Nurettin Topçu’nun yanına gelerek durumu anlatır ve ödül olarak
neyi istediğini sorar:

 

– Efendim, bir altın saat mi? Amerika veya Kuzey Avrupa’ya bir mavi yolculuk mu? Hangisini tercih ederseniz onu alacaksınız veya o ülkeyeseyahat edeceksiniz!

Nurettin Topçu, kararlı ve gayet kendinden emin bir şekilde bu soruya şöyle cevap verir:

 

– Hiçbiri değil!

– O zaman ne istiyorsunuz?

 

– Sorbonne Üniversitesi’nin giriş ve çıkış kulelerinde yirmi dört saat ay-yıldızlı Türk bayrağının dalgalanmasını istiyorum!

 

– Derhal bu isteğiniz yerine getirilecektir!

 

Nurettin Topçu’nun kendisine yapılan teklife verdiği cevabı duyan herkes hayret ve hayranlık içinde kalmıştır.

 

Vatan ve bayrak sevgisinin gurbet illerde okuyan bir öğrencinin yüreğinde böylesine yüceldiği az görülmüştür. Ayrıca bu olay, onun düşünce yapısını, vatan ve millet sevgisi ile hayat felsefesini yansıtan önemli bir ayrıntıdır.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.