Anasayfa > İz Bırakanlar > Nuri Ergin

13.07.2012 Cum, 21:28

Nuri Ergin

Reklam

Pek çok kanlı olaya imzasını atan Nuri Ergin, Erzurumlu anne ve babanın evladı olarak İstanbul Karagümrük’te doğdu.

 

Adı kamuoyunda ilk kez 1996 yılında duyulmaya başlayan Nuri Ergin, kardeşi Vedat Ergin ile bir çok olaya karıştı. ‘Karagümrük Çetesi’ lideri olarak anılanNuri Ergin’in adı, Sabancı suikastı sanığı Mustafa Duyar‘ın Afyon Cezaevi’nde öldürülmesi ve ‘örtülü ödenek dolandırıcısı’ Selçuk Parsadan’ın yaralanması olayı ile tekrar gündeme geldi. Ve Sabancısuikasti sanığı  Mustafa Duyar‘ı Ergenekon adına halen tutuklu bulunan Emekli General Veli Küçük‘ün isteği üzerine öldürdüğünü itiraf etti. Ergin ayrıca sanatçıSibel Can‘ın isteği üzerine manken Can Kuzu‘yu kaçırdığı ve çıplak fotoğraflarını çektiği gerekçesiyle yargılandı. “Mermi Manyağı yaparım” cümlesini yaşadığı alemin lügatına sokan isim oldu.

 

Ergin 1999 yılında Arena Yapımcısı Uğur Dündar’a  Sibel Can olayı ile ilgili Erzurumlu olduğunu dile getirdi ve “Benim adım Nuri Ergin. Erzurum delikanlısıyım. Benim özüm neyse, sözüm de odur”diye tanımını yaptı.

 

Ergin, 2 Kasım 2000 tarihinde tutuklu bulunduğu Uşak E Tipi Cezaevi’ni mezbahaya çevirdi. Nuri Erginve adamları, Alaattin Çakıcı‘nın adamlarının aynı cezaevine konulması üzerine isyan çıkar-dı. İddiaya göre, Ergin, Çakıcı‘nın 5 adamının kulaklarını kesen kişi oldu. İsyan’da 9 kişi yaralandı. Nuriş, halen cezaevinde bulunuyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.