Anasayfa > 5'li Üst Haber, Gündem > Öğrencilerden DAİB’ye ziyaret

29.05.2013 Çar, 18:30

Öğrencilerden DAİB’ye ziyaret

Reklam

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğinin desteği ile gerçekleşen, “Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan Dış Ticaret Kuruluşlarının yerinde ziyaret edilmesi programına, Atatürk Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Yaşar Nuri Şahin, Dış Ticaret Bölüm Başkanı Yücel Naktiyok, Birlik Personelleri ve Dış Ticaret Bölümünde öğrenim gören 15 farklı ilde yerleşik 38 öğrenci katıldı.

 
Program çerçevesinde öğrenciler, Artvin Vali Yardımcısı M. Ali Öztürk eşliğinde Sarp Gümrük Kapısında incelemeler yaparak, Batum’a giriş yaptı. Batum’da Türkiye Batum Başkonsolosu Engin Arıkan ve Türkiye Batum Ticaret Ataşesi İsmail Volkan Berker tarafından Türkiye Gürcistan ilişkilerinin ekonomik, siyasi ve sosyal alanlarda ki durumu hakkında detaylı bilgiler verilerek, öğrencilerden gelen sorular cevaplandırıldı. Aynı günün akşamı, Hopa Limanı ve Gümrük sahası, daha sonra Rize Gümrük Müdürlüğü, Limanı ve Serbest Bölgesi, Trabzon Gümrük Müdürlüğü, Limanı ve Serbest Bölgesi ziyaret edildi. Ayrıca dış ticarete ilişkin kurum ve kuruluş yetkililerinden Bölge ihracatı ve ihracatçılarına ilişkin bilgiler alındı.

 

 
Ziyaret programına katılan öğrenci grubunun öğrenim gördüğü veya yaşadığı ilde, Serbest Bölge, Liman, Antrepo, Gümrük Müşavirliği ve benzeri yerlerin bulunmaması da göz önüne alındığında, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin katkıları sayesinde gerçekleşen ziyaret programının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkacağı belirtildi.

 

 
DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, yaptığı açıklamada, “Ülkemiz geleceği gençlerimizin daha iyi eğitim almaları ve ulusal bir konu olan Dış Ticarette; “pratik uygulama ve tecrübeleri yerinde görmeleri” düşüncesiyle düzenlenen bu program sayesinde, öğrencilerimizin güncel bilgi ve deneyimi artırılmış, ayrıca günü birlik Batum ziyareti ile öğrencilerimize sembolikte olsa bir yurt dışı tecrübesi kazandırmıştır. Ziyaret programı esnasında öğrencilerin alan bilgilerinin yanında sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla, güzergah üzerinde bulunan illerin (Artvin, Rize, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt) üniversiteleri hakkında bilgiler aktarılarak, bu illerin ve Gürcistan Batum’un ticari, tarihi ve turistik yerlerinin kısa sürelide olsa ziyaret edilmesi sağlanmıştır” dedi.

 

 
Konuyla ilgili olarak, Atatürk Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Yaşar Nuri Şahin, öğretim görevlileri ve öğrencilerden oluşan heyet, DAİB’i ziyaret ederek, organizasyona verdikleri katkılardan dolayı Birlik Yönetim Kuruluna teşekkür ederek plaket verdiler. Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel bahse konu etkinliğin bugüne kadar yapılan en anlamlı faaliyetlerden biri olduğunu belirterek, dış ticaretimizi emanet edeceğimiz gençlere olan desteğimizin artarak devam edeceğini ifade etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.