Anasayfa > Slayt Haber > Öğrencilere obezite eğitimi verildi

08.12.2014 Pts, 14:00

Öğrencilere obezite eğitimi verildi

Reklam

Palandöken İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ilköğretim öğrencilerine yönelik sağlıklı beslenme, gıda güvenilirliği ve obezite ile mücadele konularında eğitim programları düzenledi. 
Palandöken İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Birimleri tarafından Palandöken İlçesinde bulunan Özel Final Eğitim Kurumları’ndaki ilköğretim öğrencilerine yönelik sağlıklı beslenme, gıda güvenirliği, obezite ve nedenleri, obezite ile mücadele yöntemleri konularında bir eğitim programı düzenlendi. Dünya ile birlikte ülkemizde de özelikle çocukluk dönemi obezitesi, önemli bir problem haline dönüştüğünü belirten Gıda Birimleri yetkilileri, araştırmaların şişmanlık, istemek ya da kendine hakim olamamak kadar basit bir sorun olmadığını söyledi.
Yetkililer, ”Nedeni tam olarak kesinleşmese de genetik, metabolik, biyokimyasal, kültürel ve psikososyal faktörlerin sebep olduğu bir hastalıktır. Bazı kişiler kilolu ya da şişman olmaya herkesten biraz daha fazla eğilimlidir. Çünkü hemen kilo almaya genetik ve biyolojik olarak yatkınlıkları vardır. Ancak ülkemizde ve dünyada obezitenin son 20-30 yılda hızla artmasının sebebi, genetikten çok yaşam tarzı değişikliği ve beslenme alışkanlıklarımızla ilişkili olduğu görülmektedir. Bunu önlemek için en önemli adım, çocuklarımızı sağlıklı beslenme ve obezite ile mücadele konularında bilinçlendirmektir.” şeklinde konuştular.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.