Anasayfa > İz Bırakanlar > Ömer Nasuhi Bilmen

13.07.2012 Cum, 21:32

Ömer Nasuhi Bilmen

Reklam

Türkiye Cumhuriyetinin beşinci Diyanet İşleri Başkanı olan, Ömer Nasuhi Bilmen 1882 yılında Erzurum’da doğdu.

 

İlk tahsiline Ahmediye Medresesi müderrisi Abdürrezzak İlmî ile Erzurum Müftüsü MüderrisHüseyin Raki Efendi’ den okuyarak başladı. 1908 yılında İstanbul’a gelen Bilmen, Fatih Dersiamlarından Tokatlı Şakir Efendi‘nin derslerine devam etti ve icazet aldı. Daha sonra Medreset’ül Kuzat’a girdi. Burada dört yıl hukuk tahsil etti.

 

Fatih Camiinde, Şahin Medresesinde ve Dar-uş-Şafaka’da dersler veren ve kısa bir zaman içerisinde istidat ve kabiliyeti ile kendisini tanıtan Ö.Nasuhi Bilmen, ayrıca İstanbul İmam-Hatip Okulu ve Yüksek İslâm Enstitüsü’nde usul-i fıkıh ve ilm-i kelam dersleri okuttu. Temyiz Mahkemesi Şer’iyye Dairesi Mümeyyizliğinde de bulundu. 1941 yılında seçimle İstanbul Müftülüğüne tayin oldu.

 

30 Haziran 1960 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığına getirilen Ömer Nasuhi Bilmen, bir yıl kadar sonra emekliye ayrıldı ve 13 Ekim 1971 tarihinde vefat etti.

 

Dini konularda yazdığı eserleri ile haklı bir ün yapan Ömer Nasuhi Bilmen’in başlıca eserleri Hukuk-u İslâmiyye ve Istılahat-ı Fıkhiyye kamûsu”, “Kur’an-ı Kerim’in Meâl-i Âlisi ve Tefsiri” ile “Büyük İslâm İlmihali”dir.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.