Anasayfa > Ekonomi, Gündem > Önsiad Başkanı Erdoğmuş: “Milletimiz Geleceğini Önceledi”

02.11.2015 Pts, 13:00

Önsiad Başkanı Erdoğmuş: “Milletimiz Geleceğini Önceledi”

Reklam

Önder İş Dünyası Sanayici ve İşadamları Derneği (ÖNSİAD) Genel Başkanı Rasim Erdoğmuş seçim sonuçlarını değerlendirdi.

ÖNSİAD Genel Başkanı Rasim Erdoğmuş seçim sonuçları ilgili bir açıklama yaptı. Erdoğmuş şunları söyledi: ”Biz Önsiad ailesi olarak seçim sürecinde hep istikrar dedik, huzur dedik, güçlü bir devlet olsun istedik. Bunun için tüm üyelerimiz seferber oldu. Gittiğimiz her ortamda istikrarın önemine dikkatleri çektik. Para ürkektir, huzur ister. Milletimiz oylarıyla istikrarın devamına karar vermiştir. 1,5 yılda dört seçim yaşadık. Bu kadar kısa bir sürede üst üste yaşadığımız bu süreçler siyasi alanda olduğu gibi ekonomide de bir durağanlığı beraberinde getirdi. Belirsizlik en çok ekonomiyi, yatırımları, istihdamı etkiledi. Özellikle 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tablo belirsizliği zirveye taşıdı. Son dört ayda, üreticisinden tüketicisine tüm fertler adeta frene bastı. Araç geri kaçmadı ama ileriye de gidemedi. Olduğumuz yerde çakılı kaldık. Artık durmak yok, hızla yükselmemiz gerekiyor

Dün gerçekleşen seçim ve alınan sonuçlar her alanda olduğu gibi ekonomide de kısa zamanda etkisini gösterecektir. Daha 2 Kasım sabahı dövizde gerileme başladı. Bunlar henüz ilk veriler, eminiz ki arkası gelecek, üretim, istihdam ve ihracatta hızlı bir ivme kazanacağız. Gerçekten ülkemize hizmet edecek kadrolara güvenmiş ve emaneti onlara teslim etmiştir. Milletimize olan inancımız tamdı. Şimdi bu inancımız katbekat arttı.

Alınan seçim sonuçları bir güvenin işaretidir. Ancak bu güven, ağır bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Hepimize çok iş düşüyor.

Türkiye’de serbest seçimlerin yapıldığı 1946’dan beri Parlamenter sistem uygulanıyor. 69 yılda 63 tane hükümet kurulmuş. Öyle hükümetler var ki ömrü 1,5 ay olmuş. Koalisyonlar, darbeler ekonomik krizler,içte ve dışta yaşanan onca sıkıntılar bu sistemin handikaplarıdır. Her ne kadar 1 Kasım seçimleri tek parti iktidarını getirmiş olsa da parlamenter sistem devam ettiği sürece kırılganlık da sürecektir. Artık acilen Anayasa değişikliği yapılarak bir an evvel kalıcı ve istikrarlı bir sisteme geçilmelidir. Bu da dünyada da örneklerini gördüğümüz Başkanlık sistemidir. Biz milletimize hizmet etmeyi ibadet olarak görüyoruz. İstikrar için, büyük Türkiye için ’Başkanlık Sistemi’ diyoruz. Seçim sonuçları milletimize hayırlı olsun”.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.