Anasayfa > Sağlık > Op. Dr. Mustafa Üzeyir: “Burun Kıllarınızı Dibine Kadar Kesmeyin”

01.11.2015 Paz, 12:24

Op. Dr. Mustafa Üzeyir: “Burun Kıllarınızı Dibine Kadar Kesmeyin”

Reklam

Burun kıllarının bir süzgeç görevi gördüğünü ifade eden ENT Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz (KBB) ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Üzeyir, “Dışarıdan görünen kılları kesin ama kıllar köküne kadar kesilmemelidir.Burun kılları, dışarıdan gelen toza, mikroba karşı süzgeç görevi görüyor. Kıllar azsa alerjenler direkt akciğerlere inebilir” uyarısında bulundu.

ENT Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz (KBB) ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Üzeyir, mikroplara karşı bir süzgeç görevi gören burun kıllarının köküne kadar kesilmesini doğru olmadığını söyledi.

Dışarıdan gelen toza mikroba karşı burun kıllarının süzgeç görevi gördüğünü belirten KBB uzmanı Op. Dr. Mustafa Üzeyir, “Burun kılları içindeki tozu mikrobu, ayrıca alerjenlerin de girişini tutuyor. Kıllar azsa alerjenler direkt akciğerlere inebilir. Onun içinde alerjik astım ve bronşit atakları daha çok olabilir. Burun içinin günlük kendi içerisinde bir nem oranı vardır. Bu nem aynı zamanda burun kıllarında da vardır. Bu kıllar giren küçük partikülleri orada tutarlar. Göremediğimiz mikroplar, tozlar, alerjenler o tüylerin üzerine yapışırlar. Tabi ki onları aşan içeriye geçenlerde vardır. Etrafımızda yoğun bir hasta varsa onun mikrobu damlacık dediğimiz küçük partiküller şeklinde burnumuzdan içeriye girebilirler. Direncimizde küçükse, iyi uyumuyorsak, iyi beslenmiyorsak mikropların orada aktif hale geçmesi mümkün. Çünkü her ortamda mikrop var. Uygun zamanı bulduğunda aktif hale geçer. Bizim önerimiz, sık sık burnumuza su çekerek sümkürmek. Sümkürme olayında mutlaka önce bir taraf sonra diğer tarafı temizlemeliyiz. İki tarafı aynı anda sümkürmemeliyiz. Aksi takdirde kulaklara basınç olur. Sonra orta kulakta iltihaplanma olabilir veya orta kulak nezle durumu oluşabilir” dedi.

“SONUNA KADAR KESMEYİN”

Estetik için burun kıllarının kesiminde köklerine kadar kılların kesilmesini doğru bulmadığını ifade eden Üzeyir, “Dışarıdan görünüyorsa rahatsızlık veriyorsa dışta görünenleri almamız lazım. Onları bende öneriyorum. Çünkü hoş bir görüntü değil. Ama kalkıp onu dibine kadar da almasınlar. Burun kıllarını köküne kadar kesmeyelim, uçlarını keselim. Ama yolarak değil. Bir makas yardımıyla keselim. Yolma her zaman bir enfeksiyon riskidir. Burun kıllarının uzunlukları, burnun girişine kadar olmalıdır. Burun kılları zaten burnun önündedir. Çok fazla kestirilmemelidir. Bu kulak içinde geçerlidir. Kulakta çok fazla sıkıntı olmayabilir. Tozların, mikropların içeriye girip, dış kulak yolu iltihabı yapma riski vardır. Bir miktar su tutulabilir. Hepsi içeriye gitmeyebilir. Bunun içinde estetik görünümü etkilemiyorsa dokunmamaları gerekiyor” diye konuştu.

“EVE GELDİĞİNİZDE BURNUNUZU TEMİZLEYİN”

ENT Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz (KBB) ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Üzeyir, “Özellikle şu dönemde en belirgin şeyler soğuk algınlığı. Artış var. Havalar değişti. Özellikle çocuklar da başladı. Çünkü çocuklarda bunlar daha belirgin. Özellikle kreş çocuklarında, yeni başlayanlarda mikroplarla tanışma safhası oluşmaya başladı. Haliyle çocuklarda git gide bu enfeksiyonlar daha sık görülmeye başladı. Toplu taşımada en sık rastladığımız tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları soğuk algınlığı atağı daha sık oluyor. Onun için temizliğe çok dikkat etmemiz gerekiyor. Toplu taşımaya binip eve geldiğimiz zaman, girer girmez elimizi yüzümüzü yıkamamız gerekiyor. Burnumuzu iyi temizlememiz gerekiyor. Mümkünse soğuk suyla bir tarafı temizleyip, sonra diğer tarafı temizlememiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.