Anasayfa > Sağlık > Organ Bağışçıları İle Bağış Bekleyen Hastalar Bir Araya Geldi

03.11.2015 Sal, 15:00

Organ Bağışçıları İle Bağış Bekleyen Hastalar Bir Araya Geldi

Reklam

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle bağışçı, nakil olmuş ve organ bekleme listesinde bulunan ailelerle bir araya geldi.

İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda bir araya gelen ailelere İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal ile Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi (BKM) Sorumlusu Mehmet Kazak da eşlik etti.

Toplantı öncesi konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, “Ülkemizde 60 bine yakın diyaliz hastası var. Bu diyaliz hastalarından ve diğer organ yetmezliklerinde hastalardan yaklaşık olarak 40 bine yakın yine organ bekleme listesinde olan vatandaşlarımız var. Bizim bütün çabamız bu vatandaşlarımıza bir şekilde organ bağışı ile organ bağışı sayılarını arttırmakla ümit olabilmek. Bunların yaşamlarını ve yaşam kalitelerini arttırmak, yaşam sevinçlerini yeniden kazanımlarını sağlamak. Bunlar için uğraşıyoruz” dedi.

Samsun’da 1-2 yıl içerisinde 250 tane organın bağışlandığını ifade eden Köksal, “Son yıllarda Samsun’da organ bağışı büyük bir ivme kazandı. Özellikle 1-2 sene içerisinde Samsun bölgesinden yaklaşık olarak 250 tane organ ülkemizin çeşitli yerlerine dağıtımı yapıldı ve 250 kişide bu organlar hayat buldu. Yani 250 kişiye yeni bir ümit ve yeni bir şans verdi. Bu organlarla 250 tane vatandaşımız yeniden hayata tutundu. Burada özellikle yakınlarının organlarını bağışlayan kişilere çok teşekkür etmek gerekiyor. Çünkü bu güzellikte pay sahibi olanlar, yakınlarının organlarını bağışlayan insanlardır. Tabii ki bu kolay bir şey değil, insanın canından can bağışlıyor” diye konuştu.

Daha sonra 1 ay önce 60 yaşındaki İlyas Nazlı isimli dayısını bir trafik kazasında kaybeden ve 2 böbreği, 2 kornealarını ve 1 karaciğerini bağışladıklarını açıklayan 44 yaşındaki Celil İçel ise, “Buradaki organ bekleyen insanları görünce çok doğru bir iş yaptığımızın farkına vardık. Herkes bunları görmeli ve organlarını bağışlaması gerekir. Bizde yarın bu organ bağışı olan listede yer alabiliriz. Bu insanlara yardımcı olmak için çürüyecek olan organları, sağlıklarına kavuşturmak için bu insanlara yardım edebiliyorsak ne mutlu bizlere. Biz bu düşünce ile organları bağışladık. 1 ay önce dayım trafik kazası geçerdi. Mehmet Kazak hocamız geldi bizimle konuştu. Bizde ailemizle konuştuk. Öncesinden böyle organ bağışından pek fazla bilgimiz yoktu. Mehmet Kazak hocamızda bizi bilgilendirdi ve bizde organ bağışında bulunduk” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.