Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > ’’Organ Bağışı Haftası”

05.11.2015 Per, 18:49

’’Organ Bağışı Haftası”

Reklam

Bilecik İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yıldız, 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan ’’Organ Bağışı Haftası” münasebetiyle yayınladığı mesajında, “Tedavisinin sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir” dedi.

İl Müdürü Yıldız, organ bağışı ve naklinin yaygınlaştırılması ve bu bilincin yeterince gelişmesini sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında ’’Organ Bağışı Haftası’’ düzenlendiğini çeşitli etkinlikler gerçekleştirildiğini belirtti. Yıldız, “Organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir. Tedavisinin sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Böbrek yetmezliği sebebi ile organ bekleyen hastalarımızın diyaliz gibi bir tedavi seçeneği olmasına rağmen, Kalp ve Karaciğer nakli bekleyen hastalarımızın tek yaşam şansı ne yazık ki organ naklidir” dedi.

“KAMU VE ÖZEL DİYALİZ MERKEZLERİNDE 159 DİYALİZ HASTASI HEMODİYALİZ TEDAVİSİ GÖRMEKTEDİR”

Yıldız, Bilecik’te bulunan kamu ve özel diyaliz merkezlerinde 159 diyaliz hastası hemodiyaliz tedavisi görmekte olduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti;

“Ülkemizde organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması öncelikli hedeflerimizdendir. Ülkemizde organ nakli ile ilgili en önemli sorun organ bağışı sayısındaki yetersizliktir. Bu sorunun temelinde, ailelerin sosyal, kültürel ve psikolojik nedenlerle gösterdiği direnç ve organ bağışının öneminin tam olarak anlaşılamamış olması yatmaktadır.18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü organ bağış senedini iki tanık huzurunda doldurup imzalayarak bağışlayabilir. Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Ülkemizde kalp, böbrek, akciğer, karaciğer, pankreas gibi organlar; kalp kapağı, gözün kornea tabakası, deri ve kemik iliği gibi dokular başarıyla nakledilebilmektedirler. Kişinin organ bağışından vazgeçmesi halinde organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmesi ve bu kararı ailesine bildirmesi yeterli olmaktadır. Sağlık Bakanlığımızca 2013 yılında Türkiye Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sisteminin oluşturulmasıyla organ bağışı kabul ve kayıt işlemleri daha sistemli hale getirilmiştir. Bu güne kadar ilimizde 397 kişi organ bağışında bulunmuştur. İlimiz tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında yetkilendirilmiş görevli personel bağış işlemlerini sisteme kayıt etmek suretiyle kabul etmektedir. Bu kapsamda yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.