Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Organ Bağışının Önemine Vurgu

03.11.2015 Sal, 15:24

Organ Bağışının Önemine Vurgu

Reklam

Gaziantep’te Organ Bağışı Haftası kapsamında organ bağışının önemi anlatılarak, bağış çağrısında bulunuldu.

Gaziantep Kilis Tabipler Odası Başkanı Dr Hamza Ağca, İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, İl Müftü Yardımcısı Şaban Kondi, İl sağlık Müdürlüğü’nde yaptıkları basın açıklaması ile organ bağışı çağrısında bulundu. İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, “Maalesef ki gerçekleştirilen faaliyetler yapılan eğitimler her ne kadar olumlu sonuçlar doğursa da organ bağışı konusunda istenilen düzeye hala ülke olarak ulaşabilmiş değiliz. Türkiye de birçok devlet ve üniversite hastaneleri yeterli donanıma sahip olmasına rağmen nakil merkezleri ve deneyimli bilim adamları olduğu halde organ bağışının yetersiz olması sebebiyle nakil oranları da yetersiz kalmaktadır. Türkiye de bin 536 beyin ölümü gerçekleşmiştir. Bunların arasında sadece 373 bağış bulunmaktadır. Türkiye de Gaziantep ili olarak 22. Sırada yer almaktayız. Unutulmamalıdır ki bir bağış bin umuttur. Umuda bağışlarınızı bekliyoruz” dedi.

Gaziantep Kilis Tabipler Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca ise “Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Ülkemizde birçok organ başarıyla nakledebilmektedir. Bir kişi organlarını bağışlayarak birçok kişiye yaşama şansı verebilir. Ülkemizde organ bağışları henüz istenilen seviyeye ulaşamamıştır” şeklinde konuştu.

İl Müftü Yarımcısı Şaban Kondi, “Bütün dinlerin ve peygamberlerin amacı insana hizmet etmektir. Hastane köşeleri ve evlerinde nice organ nakli bekleyen hastalarımız var. Eğer bir insanı sevindirebileceksek, mutlu edebileceksek organ bağışı yapılabilir. Ve organ bağışı alınabilir” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.