Zafer Medya - Doğunun EN Büyük Baskı Tesisleri

Anasayfa > Kültür-Sanat > Orhan Kemal Roman Armağanı ödülünü kazanan Kayserili Gürsel Korat:

18.05.2017 Per, 0:01

Orhan Kemal Roman Armağanı ödülü, bu yıl ‘Unutkan Ayna’ adlı romanıyla, Kayserili Yazar Gürsel Korat’ın oldu. Yazar Gürsel Korat, “Orhan Kemal Roman Armağanı’nı almak bana Çukurova’nın, Kapadokya’ya el vermesi gibi görünüyor” dedi.

Yazar Gürsel Korat’ın, Kapadokya’da geçen ve 1915 Olaylarına gönderme yaptığı ‘Unutkan Ayna’ adlı romanı, bu yıl Orhan Kemal Roman Armağanı’nın sahibi oldu. Yönetmen Ezel Akay’ın, ‘Çekmeyi çok arzuladığım film hikayem’ diye tanımladığı Unutkan Ayna’nın yazarı Gürsel Korat, ödülün kendisi için anlamını şu sözlerle ifade etti:

“Orhan Kemal Roman Armağanı’nı almak bana Çukurova’nın, Kapadokya’ya el vermesi gibi görünüyor. Çünkü Çukurovalı iki büyük yazarımız, Orhan Kemal ve Yaşar Kemal, romanın merkezi olarak İstanbul’u seçenlerden ayrı yol tutturmuşlardır”.

“Orhan Kemal’in Çukurova’dan aldığını, ben de İç Anadolu’dan aldım”

Kitaplarında Orta Anadolu’nun dilini edebiyata taşıdığını dile getiren Gürsel Korat, “Roman sanatı, dil düzleminde kurulur. Ben, Orta Anadolu’nun dilini edebiyata taşıyan, Orta Anadolu’yu estetik bir varlık olarak yeniden tasarlayan bir yazarım. Orhan Kemal, Çukurova’nın dilini ve edasını edebiyata düşürmüş, buradan tüm Türkiye’yi kucaklamış bir büyük yazarımızdır. İnsanların küçük dünyasındaki büyüklüğü sezmiş, doğanın insana nasıl biçim verdiğini görmüştür. Orhan Kemal’in Çukurova’dan aldığını, ben de İç Anadolu’dan aldım. Ne aldığımı sorarsanız, ‘Bütün insanlığı ilgilendiren sözler’ demek ve susmak isterim. Ne yaptığımı gören gözlerin sevgisini ifade ediyor bu ödül” diye konuştu.

Gürsel Korat kimdir?

1960’ta Kayseri’de dünyaya gelen Gürsel Korat’ın çocukluğu ve ilk gençliği Kayseri’de geçti. Yazar, yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yayımladı. Bazı film projelerinde senarist olarak yer aldı. Halen Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Gürsel Korat, Kalenderiye adlı romanıyla ‘Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’nü (2009), Yine Doğdu Tanyıldızı romanıyla da ‘Ankara Üniversitesi Roman Ödülü’nü (2015) kazandı. Gürsel Korat’ın, Zaman Yeli (1995), Ay Şarkısı (1998), Güvercine Ağıt (1999), Kalenderiye (2008), Rüya Körü (2010), Yine Doğdu Tanyıldızı (2014), Unutkan Ayna (2016) adlı romanlarının yanı sıra, çok sayıda öykü, çocuk kitabı, deneme ve inceleme kitapları bulunmaktadır.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.