Anasayfa > Ana Manşet, Yaşam > ÖSYM’nin iptal ettiği sınavla ilgili soruşturma açıldı

06.09.2012 Per, 8:17

Reklam

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ÖSYM tarafından yapılan ve usulsüzlük iddiaları üzerine iptal edilen ‘Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı’ ile ilgili soruşturma başlattı.

 

Savcılık, ÖSYM’den, 6 Mayıs 2012’de yapılan sınavla ilgili bilgi ve belgelerin gönderilmesini istedi. Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Atilla Kart 3 Temmuz 2012’de ‘sınavda usulsüzlükler yapıldığına ve sınav sorularının servis edildiğine yönelik’ iddiaları içeren suç duyurusunda bulunmuştu.

 

 

ÖSYM açıklamasında, başarılı olan bazı isimlerin karı-koca veya akraba ilişkilerinin olduğu ve sınavı üstün başarıyla kazanan 4 evli çiftin cevap kâğıtlarındaki tıpkılık yanında puanlarının da birbirlerine yakın ve yüksek olduğunu belirtmişti. Derece yapmış bazı adayların soru kitapçıkları üzerinde hiçbir işlem, yazılı muhakeme ya da karalama yapmaksızın matematik sorularında yüzde 100 doğru yaptığı ya da yaptıkları karalamalarda ulaştıkları sonucu değil farklı şıkkı işaretlemiş olduğuna dikkat çekilmişti. İptal edilen 6 Mayıs 2012 tarihli “Avukatlık Mesleğinden Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığına Geçiş Sınavı”nı kazanan ve karı-koca sınava giren avukatlar iddialar nedeniyle zan altında kaldı. Amasya’dan sınava giren A.K. 93,5 puanla birinci, eşi A.N.K. ise 93,2 puanla ikinci oldu. M.K. 89,9 ile 16’ncı eşi M.K. ise 89,6 ile 17’nci oldu.

 

 

Erzurumlu avukat Fikri Çıracı sınavda 81,6 puan, eşi Ayşe Çıracı ise 82,9 puan aldı. Sınav sorularını önceden bildikleri iddialarını reddeden Fikri Çıracı, 3,5 yıl yurtdışında özel hukuk alanında yüksek lisans yaptığını, üniversitede 3 yıl ders verdiğini ve Erzurum’da 10 yıldır serbest avukatlık yaptığını ifade ediyor. 2008’de yapılan ve 11 sorusu mahkeme tarafından yanlış bulunarak iptal edilen avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavını da 73 puanla kazandığını anlatan Çıracı sözlerini söyle sürdürüyor: “2008’de mülakatta elendim, dava açtım tekrar mülakata girdim yine elendim. Son anda girdi yüksek puan aldı kazandı imajı yanlış. Daha önceki verdiğimiz dersler, bir yıllık çalışma sonucu 81 puan aldım. Eşimle sınava aynı kaynaklardan çalıştık. Büromuz aynı, adliyeye beraber gidip geliyoruz. Bundan daha doğal ne olabilir. Benim hukuk sorularında doğrularım fazla genel kültürde az. Eşiminki de tam tersi. Doğrularımız çatışmıyor.” Haklarındaki sınavı haksız kazandıkları ithamını kabul etmediğini kaydeden Çıracı, “Manevi tazminat davası açabilirim. ÖSYM’nin iptalinin işlemiyle ilgili de idare mahkemesine dava açmayı düşünüyorum. Türkiye’deki alanındaki uzman profesörler toplansın bana özgü sınav yapsınlar, 70’in üzerinde almazsam mesleği bırakırım. Bundan sonra sınavlara girip boş kağıt verip çıkacağım. Eşim hazırlanmaya devam edebilir.” diye konuşuyor.

 

 

ÖSYM Başkanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, sınavda ‘2011 yılında başarılı olan iller ile 2012 yılında başarılı olan iller arasında bir uyumun söz konusu olmadığı’ gibi nedenlerle sınavın eşdeğer bir sınavla tekrar edileceği açıklandı. ÖSYM, inceleme sonucunda somut bir delile rastlanılmadığına vurgu yaparken, sınav güvenliği ve sonuçlarında en küçük bir tartışmaya ve şüpheye yol açacak herhangi bir duruma müsaade edilmeyeceğini vurguladı. ÖSYM, başarılı adaylardan bazılarının karı-koca veya akraba ilişkilerinin olması ve sınavı üstün başarı ile kazanan 4 evli çiftin cevap kâğıtlarındaki tıpkılık yanında puanlarının da birbirlerine yakın ve yüksek olmasını da imtihanın iptal edilmesine gerekçe gösterdi.

 

 

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, 3 Temmuz 2012’de ‘Sınavda usulsüzlükler yapıldığına ve sınav sorularının servis edildiğine yönelik’ iddialarını içeren suç duyurusunda bulunmuştu.

ZAMAN

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

mustafa mustafa

yandaşlar her sınavda kopya çeksin..biz deboşuna dersanelere gidip sınava çalışalım..öteki dünyada nasıl hesap verirler çok merak ediyorum..

06.09.2012, 19:36