Anasayfa > Gündem, Türkiye > (Özel Haber) Engelli Kadını 5 Kişi Sandığa Götürebildi

01.11.2015 Paz, 15:00

(Özel Haber) Engelli Kadını 5 Kişi Sandığa Götürebildi

Reklam

Adana’da tekerlekli sandalye ile oy kullanmaya gelen yaşlı kadın, 5 kişinin yardımıyla 1. kata çıkartılarak oyunu kullanabildi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da saat 07.00’de, diğer illerde ise saat 08.00’de oy kullanma işlemi başladı. Binlerce vatandaş bir engel yaşamadan oylarını kullanıp evine giderken, bazı engelliler e-devletten engel durumlarını bildirmediği için zor anlar yaşadı. Adana’da sol bacağı hastalığı yüzünden diz kapağının üzerinden kesilen ve bacağının geri kalan kısmı da kırık olduğu için 6 yıldır tekerlekli sandalyeye mahkum yaşayan Sakine Utkucu (59) da oy kullanmak için Lütfiye Kısacık İlkokulu’na geldi. Oy kullanacağı sandık 1. katta olduğu için merdivenleri çıkamayınca görevlilerden aşağıda oy kullanmak için ricada bulunan Utkucu’ya görevliler kurallar gereği sandığında kullanması gerektiğini belirtti. Bunun üzerine Sakine Utkucu, vatandaşlardan yardım istedi. Sakine Utkucu 5 kişi tarafından tekerlekli sandalyesiyle oy kullanacağı sınıfa çıkartıldı. Oyunu kullanan Utkucu, daha sonra vatandaşların yardımıyla tekrar aşağı indirildi. Sakine Utkucu, oy kullanmak için çok zorlandığını belirterek, “Beni bu hale düşürenler utansın” dedi.

Sakine Utkucu gibi zor durumda kalan engellilerin e-devletten engelli olduğunu belirtmediği için YSK’ya göre normal vatandaş göründüğünden bu aksiliklerin yaşandığı, engelli olduğunu bildiren vatandaşların zemin katlarda oy kullandığı belirtildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.