Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Palandöken’de kışa karsız girdi

02.12.2012 Paz, 22:41

Reklam

Kış turizminin gözde merkezlerinden olan, 2011’de 25’inci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları‘na ev sahipliği yapanPalandöken’e kayak sezonu için rezarvasyonlar yapıldı. Aralık ayının ikinci haftasından itibaren Mart ayı sonuna kadar Palandöken‘de tatillerini geçirerek 6 bin Polonyalı’yı ağırlamak için hazırlık yapan turizmciler, ilk kafilenin geleceği 13 Aralık öncesi yeterince karın yağmaması nedeniyle endişeye kapıldı.

 

Yine DünyaÜniversiteler Kış Oyunları için yaptırılan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne ait göletin 2 yıldan beri su tutmaması nedeniyle, Palandöken‘in pistlerinin büyük bir bölümüne suni kar yağdırılamıyor. Kültür ve Turizm İl Müdürü Fikret Öztürk, yağış olmaması durumunda suni kar yağdırma sistemleriyle halledilebileceğini, bu konuda sıkıntı yaşanmayacağını söyledi. Bakanlığın Erzurum’un tanıtımı için Polonya’da bir turizm şirketine 70 bin dolar reklam desteği verdiğini anlatan Fikret Öztürk, “Polonya’nın en büyük tur operatörlerinden Itıka 5 kentten Erzurum’a 6 bin turist getirecek. Otellerde rezervasyonlar yapıldı. İlk kafile 13 Aralık’ta gelecek. Hatta acenteler, oda sayılarını artırmaya çalışıyor. Henüz kar yağmadı amaPalandöken‘de suni kar sistemeleri var. Herhangi bir sıkıntı yok. Polonya’da Erzurum’la iligli tanıtımlar devam ediyor. Ayrıca dergi kapaklarında Erzurum’a yer veriliyor. Bu sayede Erzurum yeni bir sayfa açmış olacak. Palandöken gittikçe dünya sıralamasında hak ettiği yeri almış olacak” diye konuştu.

 

Xanadu Snow İdari İşler Müdürü Ömer Akça, geceleri ısının sıfırın altına düşmesi üzerine 2,5 kilometre uzunluğundaki pistlerini suni kar yağdırmaya başladıklarını söyledi. Ömer Akça suni karla bu işi halledebileceklerini söyleyerek, “13 Aralık’ta kar sorunumuz olmayacak. 25 kişilik rezervasyon yapıldı. Ancak havalar gündüz sıcak oluyor. Ard arda hava sıcaklığı eksi 8’e düşse pistlerin tamamını suni kar yapacağız. Isı yeterince ve sürekli düşünce pistimizin hepsi suni kar olacak” dedi.

 

Palan Otel Genel Müdürü Leyla Mutlutürk ise yaklaşık 50 kişilk rezervasyon yapıldığını belirterek, “Biz de Polonya ile anlaşma yaptık. Kar yağmasa bile fazla bir tedirginlik yok. Zaten kar sezonu bizde 25 Aralık’ta başlıyor ama 13 Aralık’ta yağarsa memnun oluruz. Şu anda da kayak müşterisi yok zaten” diye konuştu.

 

Öte yandan Palandöken‘de bulunan Polat Renaissance ve Dedeman Ski Lodge Otellerinde de Polonyalı turistler için 80’er kişilk yer ayrıldı. Turizmciler meteorolojinin tahminlerinin tutması halinde sorun yaşamayacaklarını söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.