Anasayfa > Ana Manşet, Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler > Palandöken’den 20 Bin kişiye Aşure

07.11.2014 Cum, 15:50

Palandöken’den 20 Bin kişiye Aşure

Reklam

Palandöken Belediyesi Muharrem Ayı’nın onuncu günü olan Aşure günü dolayısıyla Palandöken İlçesinin 6 farklı notasın da vatandaşlara aşure dağıttı. Palandöken Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar ve İlçe Müftüsü Sıtkı Beydilli, Yenişehir Müftü Solakzade Camii önünde hazırlanan aşureleri vatandaşlara dağıttı.

PALANDÖKEN KAYMAKAMI GÜRBÜZ KARAKUŞ: İSLAM ÂLEMİNİN MUHARREM AYINI KUTLUYORUM

Palandöken Belediyesince düzenlenen aşure dağıtım töreninde konuşan Palandöken  Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Muharrem Ayı’nın İslam âlemine hayırlar getirmesini temenni ederek şöyle konuştu:” Halk arasında paylaşmanın simgesi haline gelen aşure günü, birlik ve beraberliği perçinlemektedir. Aşure gününü bir arada kutlamamıza vesile olan Palandöken Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyor, Muharrem ayınızı kutluyorum.”dedi.

BULUTLAR: GELENEKLERİMİZİ KORUMALIYIZ

Palandöken Belediyesi  Yenişehir Solakzade Camii önünde kurulan stant da  vatandaşlara aşure dağıtan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, bu tür etkinliklerle gelenek ve göreneklerin yaşatılması gerektiğini belirtti. Bulutlar,“ Hicri takvime göre yeni yılın ilk ayı olan Muharrem ayı’na merhaba dediğimiz bu günlerde, içindeki tahıllardan çok güzel bir tat oluşturan aşure ile sevgi, mutluluk, birlik ve beraberliği yaşıyoruz. Bugün de bir geleneği yaşatmış olduk. Aşure geleneğimizi vatandaşla iç içe yaşatmaya çalıştık. Bu güzellikleri ve geleneklerimizi her zaman korumalıyız. Muharrem ayınızı ve aşure gününüzü tebrik ediyor, Tüm İslam Âlemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”dedi.

PALANDÖKEN MÜFTÜSÜ SITKI BEYDİLLİ: HİCRİ TAKVİME GÖRE YENİ YILIN İLK AYI OLAN MUHARREM AYINA MERHABA DEDİĞİMİZ BU GÜNLERDE AŞURE BEREKETİ YAŞANIYOR

Palandöken Müftüsü Sıtkı Beydilli ise Aşure ile birlikte sevgi ve mutluluğun ve bereketin paylaşıldığını söyleyerek şöyle dedi: Hicri takvime göre yeni yılın ilk ayı olan Muharrem ayına merhaba dediğimiz bu günlerde Aşure bereketi yaşanıyor. Allahü teâlâ, birçok duayı Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem’in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh’un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus’un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub’un, oğlu Hazret-i Yusuf’a kavuşması, Hazret-i Yusuf’un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb’ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa’nın Kızıldeniz’i geçmesi, Hazret-i İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu. Birlik ve bütünlüğümüzün perçinlenmesi dileğiyle Muharrem ayınız ve aşure gününüz hayırlara vesile olsun.”

Palandöken Belediyesi Muharrem Ayı’nın onuncu günü olan Aşure Günü’nde İlçenin 6 ayrı noktası olan Yenişehir -Solakzade Camii, Atatürk Üniversitesi Kampüsü, Kayakyolu- Osman Bektaş Camii, Yıldızkent- Selimiye Camii,Yenişehir- Büyük Tema önü,Yunus Emre Mahallesi -Sakıp Efendi Camii önlerinde Cuma namazı çıkışında vatandaşlara yirmi bin kişiye aşure dağıttı. Aşure almak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.

 

_DSC0497 _DSC0531 _DSC0538 _DSC0548

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.