Anasayfa > Bölge, Öne Çıkan Haberler > PKK leşlerini almak isteyen BDP’lilere izin yok!

30.07.2012 Pts, 18:26

PKK leşlerini almak isteyen BDP’lilere izin yok!

Reklam

Hakkari’de çatışma bölgesine girip ölen PKK’lıların cenazesini almak isteyen BDP’liler asker engeline takıldı.

 

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nin kırsal kesiminde 6 gündür aralıklarla çatışmalar sürerken, çatışma bölgesine girip öldürülen PKK’lıların cenazelerini almak isteyen BDP’lilere asker izin vermedi.

BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, bölgede yoğun çatışmaların sürdüğünü belirterek, “Öldürülen 2 PKK’lının ailesinin başvurusu üzerine bölgeye gidip cenazeleri almak istedik” dedi.

ÖLDÜRÜLEN PKK’LILARIN CENAZELERİNİ ALMAK İSTEDİLER
Şemdinli’nin Bağlar ile Rüzgarlı Köyü yakınlarında yol kesip kimlik kontrolü yapan PKK’lı gruba yönelik başlatılan hava destekli operasyon devam ederken, BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, İHD Hakkari Şubesi Başkanı İsmail Akbulut, ilçe belediye başkanları, BDP il ve ilçe yöneticilerinden oluşan bir grup çatışma bölgesine gidip inceleme yapmak ve öldürülen PKK’lıların cenazelerini almak istedi. Derecik yolundan bölgeye gitmeye çalışan gruba asker izin vermedi. Çatışma bölgesine gitmek için izin alamayan grup, bu kez bir süre önce PKK’lıların yol kesip kimlik sorduğu Bağlar Köyü’ne gitmek istedi. Askerler bu köye girişe de izin vermedi.

 

ÇATIŞMALARDA ÇOK SAYIDA KAYIP OLDUĞU BİLGİSİNİ ALDIK
Çatışma bölgesi ve Bağlar Köyü’ne giriş izni alamayan BDP heyeti adına burada BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan açıklama yaptı. Çatışmada öldürülen 2 PKK’lının ailesinin başvurusu üzerine bölgeye gitmek için grup oluşturduklarını belirten milletvekili Canan, şöyle dedi:

 

“Bölgede yoğun çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalarda çok sayıda kayıp olduğu bilgisini aldık. Hatta bölgeye gidişimiz sırasında bizi durduran askeri yetkililer bölgede bir askerin yaşamını yitirdiğini söylediler. Şemdinli’den de çatışmaların yaşandığı köylere gitmek istedik. Ancak, gidemedik. Gerilla cenazelerinin halen çatışmanın yaşandığı köylerde olduğu bilgisi var. Bizim gördüğümüz manzara şu. Dağlar bombalanıyor. Yer yer ormanlıklarda ateşler yükseliyor.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.