Anasayfa > Bölge, Slayt Haber > PKK’da Çarpık İlişkiler

29.11.2012 Per, 6:45

Reklam

PKK’nın İran’daki kolu Pjak’lı terörist Ahmet Güreş, tutuklu olarak yargılandığı Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde örgüt içerisindeki yoz ilişkileri itiraf etti.

 

Terör örgütü üyeliği suçundan 15-20 yıl hapis istemiyle yargılanan Güreş, terör örgütü içerisinde yaşanan yoz ilişkiler hakkında itiraflarda bulundu. Örgüt içerisinde 1999 yılına kadar yoz ilişkiler olduğunu ancak gizli olarak yapıldığını anlatan Güreş, ‘Abdullah Öcalan’ın yakalanmasından sonra yoz ilişkiler aleni yapılıyordu. Bu tür ilişkiler içerisinde bulunanlar cezalandırılması gerekirken ödüllendirilirdi. Örgütte gayri ilişkiler duydum ancak lezbiyen ilişkiler daha fazlaydı. Bu ilişkilerden Sevra kod Malatyalı örgüt mensubu yeni katılan genç bayanlar ile lezbiyen ilişki sırasında yakalandı. Ancak ceza almadı. 2004 yıllarının sonlarında örgütten ayrıldı. Kuzey Irak Gelereşe kampında eskiden gayri ilişkiler olduğunu duydum. Daha önce kampta bayan örgüt mensubu yoktu. Bu tür ilişkilerin başını Brüsk kodlu Hakkari Çukurcalıdır. Örgüt bu tür ilişkileri genelde kış süreci içerisinde gerçekleştiriyordu. Dicle Andok kod Malatyalı örgüt mensubu Zinere alanında 2000’li yıllarda yeni katılımlı iki örgüt mensubuna Botan kod adlı Nizamittin Taş örgüt lideriyle ilişkiye girmesi için zorladı. Onlar da el bombasının pimini çekerek aynı anda intihar etmişlerdi. Bu durumu alt kadrolara ise yatarken el bombasının piminin kendiliğinden çekildiği şeklinde rapor tutuldu.

 

 

Seyitan kampında 2000 yılının sonunda 30 bayan ve erkek örgüt mensubu yoz ilişkiler nedeniyle yargılandılar. Bu şahıslar yapı tarafından cezalandırılmaları, örgütten atılmaları istendi. Ancak kuzey Irak bölgesindeki kamplara dağıtılarak bu şahıslara yeni görevler verilerek ödüllendirildiler.

 

Yoz ilişkiler genelde bahar ve yaz aylarında çamlık alanlarda uzak yerlerde yapılır. Herkes dışarıda hareketli olduğu için dışarıda gizli gizli yapılırdı’ dedi. Güreş ifadesinde şunları kaydetti:

 

‘Ben Abdullah Öcalan olarak bilinen Apo’yu hiç görmedim. Sadece elinde silahlı olarak televizyonda gördüm. 1993 yıllarının başlarında Avrupa da iken telefonla görüşmem oldu. Görüşmede bana niçin Osman Öcalan’a para gönderdiğimi sordu. Bu durumu rapor etmemi söyledi. Bende Avrupa sorumlusu Mustafa Karasu talimatıyla gönderdiğimi ifade ettim. Ayrıca aynı yıl Avrupa’dan İran üzerinden örgüte katılım yapacak grup ile görüşürken ben de oradaydım. Bende Abdullah Öcalan ile görüştüm. Yapılan çalışmalarla ilgili konuştuk. Bu görüşmeyi Hollanda’nın Amsterdam’da bir Kürt ailesinin evinde yaptık. Bu görüşmede örgüt lideri Mustafa Karasu vardı. Diğerlerini hatırlamıyorum. Abdullah Öcalan daha çok kamp içinde eğitimli güzel görünümlü güzel kızları severim derdi.

 
Cemal kod Murat Karayılan isimli örgüt mensubunun kadınlarla ilişkisi en iyi olanlardan birisiydi. Alt kadrolara kesinlikle yoz ilişkiye girmeyin denir ama üst tabakada sürekli yükseltme koruma adı altında yoz ilişkiler de bulunuyordu. Benim bildiğim Şırnaklı Hatice kod örgütten kaçmadan önce Cemal kod Murat Karayılan tarafından sürekli ilişkiye zorlanarak ve tacize uğradığından dolayı örgütten kaçtığını biliyorum. Kadroda bunu çok iyi biliyor.

 
Abbas kod Duran Kalkan ve Cuma kod Cemil Bayık isimli örgüt mensuplarının herhangi bir şekilde yoz ilişkile girdiğini görmedim. Amet Malezgirt kod Fehmi Atalay bu örgüt mensubu da bayanlarla ilişkilidir. Gizli tutmayı başaranlardandı. 1996 yılında Sevra kod vardı. Lezbiyenciliğin başına çeken bu örgüt mensubu ile Ahet Malazgir kod örgüt mensubunun ilişkisi vardı.
Sevra kod kendisini fotoğraftan teşhis ettim Malatyalı. Bu örgüt mensubu ilk olarak erkeklerle ilişkile girdi. Daha sonra da lezbiyen temsilcisi oldu. Örgütten koptu daha sonra Abbas kod Duran kod kitaplarının çıkarılmasını protesto eden örgüt mensubuydu bu örgüt mensubu da kaçtı.

 
Şafak kod Neşe Batlaş bu örgüt mensubunu fotoğraftan teşhis ettim. Abdullah Öcalan ile Suriye’de birlikte kalmıştır Öcalan yakalandıktan sonra kırsal sürece geçmiştir. Kendisi örgüt içerisinde fırsat bulduğunda zaman zaman yeni katılım ve eski katılım üyeleri ile birlikte ilişkiye girerdi. Hatta bir günde bana ilişki teklif edince yanımdan kovdum.
Dicle Andok kod bu örgüt mensubu Botan kod Nizamettin Taş Ekrem kod Hıdır Sarıkaya, Türkmervan kod üst yönetimlerle birebir cinsel ilişkiye girdi. Bunlar birçok güvenlikçiler tarafından suçüstü yapılarak yakalanmıştır. Örtbas edişlerinde görenleri teşhir edilmeyle tehdit edildiklerinden dolayı dile getirilememektedir.
Genel olarak örgütün üst yönetim ve yapısı bayanlarla cinsel ilişkiye girme süreci öyle bir duruma gelmişti ki ilişkiye girmeyen sanki suç işler bir tutum haline getirildi. Örgüt içerisinde en büyük zafiyet cinsel ilişkidir. Bu durum da örgüte genel anlamda zarar vermektedir.’

‘ÖRGÜT, SİYASİLER KOĞUŞUNU EĞİTİM ALANI GİBİ KULLANIYOR’

Birçok sivil vatandaş ve askerin ölümüne neden olan terer örgütü PKK’nın dağlardaki silahlı ve şehirlerdeki siyasi faaliyetlerinin dışında cezaevlerinde de oldukça etkin olduğu ortaya çıktı. Cezaevlerindeki elemanlarına örgütle ilgili teorik eğitimler veren PKK, kurallarına uymayan mahkumları da tehditle dize getirmeye çalışıyor.

 

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde PKK terör örgütünün şehir yapılanması KCK’ya üye olmak suçundan yargılanan İbrahim Kaya, örgütün cezaevini eğitim alanı olarak kullandığını açıkladı. Cezaevinde kendisine sürekli olarak baskı yapıldığını ifade eden Kaya örgütün kendisini açlık grevi yapmaya zorladığını söyledi. Kaya, “Siyasi koğuşlarla benim kaldığım koğuş örgüt bakımından adeta bir eğitim alanı olarak kullanılan dershane niteliğindeki yerlerdir. Örgüt burada her türlü teorik anlamda amacına ulaşmakta ve dersler yapmaktadır.” dedi.

2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada savcı, verdiği mütalaa doğrultusunda karar verilmesini talep etti. Bunun üzerine sanık ve avukatının mütalaaya karşı savunmaları istendi. Savcının mütalaasına karşı savunma yapan sanık Kaya, örgütün cezaevinde ne tür faaliyetler yürüttüğü hakkında önemli itiraflarda bulundu.

 

Kaya, “Ne yaptığımı bilmiyorum. Beni koğuşlarda direkt örgütün içine gönderdiler. 4 ay siyasi koğuşta kaldım. Siyasi koğuşta bana özellikle örgütün dağ kadrosundan inen ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar ‘Kürtçe ifade vereceksin. Mahkemeyi protesto edeceksin. Açlık grevine gireceksin.’ diye zorlamalarda bulundular.” şeklinde konuştu.

 

Avukatının Türkçe savunma yapmasını istemesinin ardından örgütün kendisinden onun adresini istediğini söyleyen Kaya, “Ben de adresini bilmediğimi söyledim. Sürekli olarak benden gayri yasal taleplerde bulunuyorlardı.” ifadelerini kullandı.

 

Siyasi koğuşta 4 ay kalan Kaya yaşanan olaylarla başa çıkmayacağını anlayınca cezaevi idaresine başvurduğunu ifade etti. Söz konusu koğuştan ayrıldığında orada 14 kişi olduğunu belirten Kaya, “Bunların içinden birisi sürekli olarak, koğuşta bulunanlara emir komuta veriyordu. Toplu örgütsel ders yaparlardı. Ancak bu derslere ben katılmadım. Beni bu yüzden sıkıştırdılar.” diye belirtti.

 

Siyasiler koğuşunda örgüt elemanlarının kendisine örgütsel dokümanlar vererek, “Kendini geliştir” dediğini kaydeden Kaya, “Ben de ısrarla onlara cahil olduğumu, bunlara katılmayacağımı söyledim.” beyanında bulundu. Kaya, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet suçundan 5 ay, terör örgütü faaliyetleri kapsamında suç işlemekten 10 ay hapse mahkum edildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.