Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık > Polisler için psikiyatri merkezleri geliyor

06.02.2013 Çar, 12:05

Polisler için psikiyatri merkezleri geliyor

Reklam

Emniyet-Sen Genel Başkanı İrfan Çelik, Türkiye’nin tüm illerinde psikiyatri merkezleri açmayı planladıklarını söyledi.

 

Çelik, yaptığı açıklamada, 12 Kasım 2012’de kurdukları Emniyet-Sen‘in teşkilatlanma sürecini hızla gerçekleştirdiklerini söyledi.

 
”Türkiye’nin ve Avrupa’nın en genç sendika kurucu başkanı” olduğunu anlatan Çelik, teşkilatlanma çalışmaları kapsamında il ve ilçelerdeki temsilcilikleri belirlediklerini ifade etti.

 

Türkiye’de 254 bine yakın polisin bulunduğunu ve bunların çok ciddi sorunlarının olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:

”Memurların bu sıkıntıları dile getirecekleri hiçbir platform yok. Bu sıkıntıları dile getirecek bir platformu sendika olarak düşündük ve kurmaya karar verdik. En fazla ölen, en fazla intihar eden, en fazla işten atılan, en fazla kendi kurumu ve devletle mahkemelik olan, kendi yönetmeliklerinin, müdürlüklerinin verdiği cezayı mahkemede bozduran bir meslek grubuyuz. Bunun gibi birlerce sorunun çözümü için Emniyet-Sen‘i kurmak zorundaydık.”

 

Psikiyatri merkezleri açılacak

Emniyet teşkilatındaki intiharlar ile ilgili açıklamalarda bulunan Çelik, şöyle devam etti:

”Türkiye’de polislerin çok ciddi sorunları var. Yılda ortalama 62-63 polis intihar ediyor. Son yıllarda polismemurlarındaki intihar oranı artış göstermeye başladı. Sorunların çözümü için ciddi anlamda kanun düzenlemesi, polis memurlarının tedavi olabileceği psikiyatri merkezleri kurulması ve daha rahat bir çalışma ortamının sunulması gerekiyor. Yoksa intiharlar her gün devam edecek. Artık intiharlar polis memurları seviyesinden çıkıp üst derece rütbelilerin arasına da girmeye başladı.”

 

Çelik, teşkilatlanma çalışmalarını tamamladıktan sonra bu konuyu detaylı bir şekilde ele alacaklarını ifade ederek, ”Türkiye’nin tüm illerinde polislere yönelik psikiyatri merkezleri açmayı planlıyoruz” dedi.

 

”Adalet istiyoruz”

En büyük sorunlarının ”adaletsizlik” olduğunu savunan Çelik, ”Şırnak’ta çalışan birisi de, Malatya, Sivas veya Rize’de çalışan birisi de şark hizmeti yapıyor sayılıyor. Bu adaletsizliğin bitmesini istiyoruz. Şırnak’ta, Hakkari’de de mutlaka polis olmalı, ama Şırnak ile Sivas aynı seviyede tutulmamalı. Adalet istiyoruz” diye konuştu.

 

Türkiye’de 254 bine yakın polisin bulunduğunu belirten Çelik, şuana kadar 4 bin üyeye ulaştıklarını söyledi.

Çelik, gelişmiş ülkelerin tamamında polis sendikalarını bulunduğunu anlatarak, Avrupa’da polis sendikası olmayan hiçbir ülke olmadığını, ABD’de ise 51 polis sendikası olduğunu da sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.