Anasayfa > Sağlık > Prof. Dr. Demir: “Her Yıl Organ Bekleyen 2 Bin Kişi Ölüyor”

04.11.2015 Çar, 11:00

Prof. Dr. Demir: “Her Yıl Organ Bekleyen 2 Bin Kişi Ölüyor”

Reklam

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Demir, Türkiye’de 26 bin organ bekleyen vatandaş olduğunu, her yıl bunların 2 bininin öldüğünü söyledi.

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Organ Nakli Bölümü Böbrek Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Demir, 3-9 Kasım Organ Nakli Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’de organ naklinin yetersizliğinden yakındı. Avrupa’da organ nakli oranının yüzde 75’ler civarında olmasına rağmen Türkiye’de hala bu oranın yüzde 25 olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demir, her yıl organ bulamadığı için diyalize giren 2 bine yakın hastanın öldüğünü belirterek, “Geçen yılki sağlık verilerinde bin 600’e yakın beyin ölümü olmuş bunlardan sadece 376’sı organlarını bağışlamış. Bu çok düşük bir rakam. Avrupa standartları yüzde 75 olan bu rakam, Türkiye’de yüzde 25’lerde kalıyor” dedi.

Prof. Dr. Demir, 22 bin böbrek nakli için bekleyen hasta olduğunu, diğer organlarda da 4 bine yakın bekleyen hasta olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

“26 bine yakın karaciğer, böbrek, kornea gibi bekleme listesinde olan hastalar var Türkiye’de. Hastalara organ bulunduğu zaman merkezi sistemde Sağlık Bakanlığı görüyor. Onlar bize liste gönderiyor hangisine uyumluysa hangisinin puanı yüksekse 1 böbrek için 6 ya da 7 hasta çağırıyoruz, eğer 2 böbrek çıkmışsa 10 yada 15 hasta çağırıp hazırlıyoruz. Sıralamaya göre 1’den başlayıp uygun olana takıyoruz. Zaten bu uygun olmama sıralama ve puanı tamamen Sağlık Bakanlığı belirliyor, şu an Türkiye’de oldukça iyi bir sistem var.”

Türkiye’de organ nakli neden az olduğu konusu hep tartışma konusu olduğuna değinen Prof. Dr. Demir, “Aslında bunu nasıl arttırabiliriz. Öncelikle medya bunun peşini bırakmaması gerekiyor. Bilinçlendirilmesi gerekiyor insanlarımızın toplumun her kesimine ulaşıp böbrek vermenin hem manevi hem dini yönden her yönden onaylanmış bir durum şu anda. Muhtemelen Türkiye’de en çok inançlar ve bilinçsizlik, organların alındığında ölmüş bir kişinin problem yaratılacağı belki düşünülüyor. Daha çok kültürlü toplumlarda Avrupa da başka memleketleri düşündüğünüz zaman rakam artıyor. Bizim toplumda daha çok bilinçsiz bunun kötü bir şey olmadığını anlatmak gerekiyor topluma” diye konuştu.

Organ naklinin birden çok hayat kurtarmak demek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erkan Demir, “Sonuçta hasta öldüğü zaman organları, toprağa gömüldüğü zaman organlar çürüyüp gidiyor. Ama organ bağışlandığı zaman onlarca kişiye kornea, karaciğer, kalp hayat verecek. İnanılmaz bir durum sonuçta bir hayat söz konusu” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.