Anasayfa > Bölge, Slayt Haber > Reyhanlı’da patlama

11.05.2013 Cts, 15:02

Reyhanlı’da patlama

Reklam

 

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Reyhanlı’da meydan gelen patlamalarla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediye önünde iki bombalı araç patlatıldı. 18 ölü 22 yaralı var” dedi. Bu açıklamadan 40 dakika sonra ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yeni bir açıklama geldi. Erdoğan ölü sayısının 20, aralarında durumu ağır olanlar da olmak üzere 46 kişinin yaralı olduğunu söyledi. Saat 17:00 itibariyle konuşan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ölü sayısının 30’u aştığını açıkladı. İçişleri Bakanı Muammer Güler ise kısa süre sonra ölü sayısının 40, yaralı sayısının ise 100 olduğunu açıkladı. 20.50’de ise bilançonun daha da ağırlaştığına ilişkin son rakam geldi: En son yapılan açıklamada ölü sayısının 45’e yükseldiği bildirildi.

 

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bölgede buluştu. 4 bakan daha sonra basının karşısına çıktı.

Saldırıyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Güler, Reyhanlı’daki patlamayı gerçekleştiren kişilerin örgüt bağlantısının tespit edildiğini ve faillerin yurt içinden olduğunu söyledi.

Güler, “Olayla ilgli ilk tespitlere göre olayı gerçekleştiren örgüt Suriye’deki rejim yanlısı örgütlerle ve oradaki istihbarat la irtibatlı oldukları tespit edildi” diye konuştu.

 

 
SALDIRIYI DÜZENLEYENLER EL MUHABERAT ÖRGÜTÜ
“Saldırıyı düzenleyen örgüt ve mensuplarının Suriye’deki rejim yanlısı ‘El Muhaberat’ örgütü ile irtibatlı oldukları belirlenmiştir”
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Hatay Reyhanlı’da meydana gelen patlamalarla ilgili olarak yaptığı basın toplantısında saldırıyı düzenleyen örgüt ve mensuplarının Suriye’deki rejim yanlısı ‘El Muhaberat’ örgütü ile irtibatlı olduklarını kaydetti.

 
Başbakan Yardımcısı Atalay, “Reyhanlı’da çok hain bir saldırıya muatap olduk” diyerekaçıklamasına şöyle devam etti:
“Bugün öğleden sonra 13.40 sıralarında Reyhanlı ilçemizin Atatürk Meydanı’nda iki patlama 5 dakika arayla peş peşe meydana geldi. Maalesef çok fazla can kaybımız ve yaralımız var.  Halen yaralılarımız var. 100’ün üzerinde yaralımız ayakta tedavi edildi. Ama 53 yaralımız uygun sağlık merkezlerinde tedavi edilmektedir. Bunlardan bir kısmı civar illerdeAnkara’ya İstanbul‘a göndirenler de olmuştur. İdari makamlar ve güvenlik güçleri tarafındangerekli tedbirler alınmış olup olayda hayatını kaybedenlerin kimlik tespit çalışmaları da devam ediyor. Şu ana kadar hayatını kaybedenlerden 18 kişinin kimliği tespit edildi. Olayla ilgili çalışmalar büyük ölçüde tamamlanmıştır.”

 
Saldırıyı düzenleyenlerin, Suriyeli sığınmacılar olmadığını belirten Atalay, “Saldırıyı düzenleyen örgüt ve mensuplarının Suriye’deki rejim yanlısı ‘El Muhaberat’ örgütü ile irtibatlı oldukları belirlenmiştir. Örgüt de belli kişiler de büyük oranda bellidir. Plaka tespitleri yapılmıştır. Menfur hadisenin Suriye muhalefeti ve Hatay’daki Suriyeli sığınmacılarla bir ilgisinin olmadığı kesindir. İlgili birimler, faillerin yakalanması ile ilgili yoğun çalışmaları sürdürüyorlar. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” dedi.

 

 

14 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 11 Şubat’ta patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 4’ü Türk, 14 kişi yaşamını yitirirken, 26 kişide yaralanmıştı. Geçtiğimiz günlerde de bir lokantada hesaba itiraz eden Suriyelilerin başlattığı tartışma sonrası yayılan söylentiler üzerine ilçe halkı gece saatinde toplanarak protesto gösterileri yapmıştı.

 

 

 

İ

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.