Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > Reyhanlı’daki saldırıyla ilgili önemli açıklamalar

12.05.2013 Paz, 14:23

Reklam

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Reyhanlı’da dün gerçekleştirilen bombalı saldırılarla ilgili son gelişmelere ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

 

İşte yapılan açıklamadan satır başları:

ATALAY: İTİRAF ETTİLER

 

Toplantıda ilk sözü Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay aldı. İşte Atalay’ın açıklamaları:

“Hayatını kaybedenlerin 38’nin kimlik tespiti yapıldı. Bunlardan 35 Türkiye 3’ü Suriye vatandaşı. Suriye istihbaratıyla irtibatlı bir terör örgütünün konuyla ilgisinin tespit edildiğini ifade etmiştik. Şu ana kadar bu kişilerden 9’u gözaltına alınmış durumda. Kendi ifadeleri ve itiraflarıyla bu belirlenmiş oldu. Burada yapılmak istenen provokatif şeyler sansasyon. Mültecilere karşı olumsuz düşünce geliştirme çabası. Bunlara vatandaşlarımızın dikkat etmesi gerekiyor. Bir kısmımız Ankara’ya dönecek Başbakanımızla değerlendirmelerde bulunacağız.

 

ADALET BAKANI ERGİN: MAKSAT HUZURU SABOTE ETMEK

Beşir Atalay’ın ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin kısa bir açıklama yaptı:

 

“Bu alçak tertibi hazırlayanların bir maksadı vardı. O maksat da Hatay’daki huzuru sabote etmek. Misafirlerimizle halkımızı karşı karşıya getirerek huzuru bozmak. Yapmamız gereken bombayı patlatanların amacına hizmet etmemek için ferasetle davranmak.”

 

 

İÇİŞLERİ BAKANI GÜLER: OLAYIN PLANLAYICISI GÖZALTINDA

“Yaptığımız ilk tespitlerde olayın Suriye’deki rejim yanlısı örgütlerle özellikle el muhaberatla yakın irtibat içinde olan örgüt tarafından gerçekleştirilmiştir.

 
Çalışmalarımız sonucu 9 kişi gözaltına alınmıştır, içlerinden biri olayın planlayıcısı. Olayın muhalifler ve sığınmacılarla bir ilgisi yoktur. Saldırının amacı bölgeyi tahrik etmek. Patlamanın etkisiyle 735 işyeri, 121 konut ve 62 araçta hasar meydana gelmiştir.

 

İnsani kayıpların giderilmesi mümkün değildir ancak hasarların giderilmesi için tespit yaptığımızı belirtmek isterim. Bu tespitler sonrasında zararlar karşılanacaktır. Bu olaylara karışan araçlardan birinin plakası tespit edilmiştir. Oynanmak istenen oyunun vatandaşlarımız farkına varsınlar.”

SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU:

“Yaralılardan 55 adet hastanede tedavi görüyor. Yaralılardan yedisi Suriye uyruklu. Ağır yaralı diyebileceğimiz hastanelerimizde 24 vaka var. Hayati düzeyde 2 vaka var.”

 

YAYIN YASAĞI

Sadullah Ergin: Yayın yasağı konusu bu tür hadiselerde hem soruşturmanın selametini korumak adına hem de kamuoyunun psikolojisinin olumsuz etkilenememesi içindir. Mahkemenin verdiği karar RTÜK’e iletilmiştir RTÜK kapmanı yayıncı kuruluşlara iletmiştir.

 

 


EYLEMİ ACİLCİLER ÖRGÜTÜ MÜ YAPT?

Muammer Güler: Özellikle medya ve sosyal medyada bilgi kirliliği yaratan söylemler konusunda herkesi sorumluluğa davet ediyorum. Ülke olarak sorunları çözme iradesi gösterdiğimiz bir dönem e eylemin meydana gelme zamanlamasının manidar olduğunu belirtmek isterim.
Bunu gerçekleştiren kişilerle ilgili elimizde ayrıntılı bilgiler var ama bunları şu an paylaşamam. Söylediğiniz gibi araçlarla ilgili saklayanlarla ilgili koruyanlarla ilgili arkadaşlarımızın değişik kanallardan tespitleri var.

 

GÖZALTINA ALINANLARIN UYRUĞU NE?

Beşir Atalay: Gözaltına alınanların hepsi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Olayla ilgili en ileri sonuçlara ulaşılmış durumda. Gözaltına alınmayan birkaç kişi daha var. Ama çok da uzun süreceğini zannetmiyoruz biz.

 

 

Suriye hükümetinden Reyhanlı açıklaması

Suriye hükümeti Reyhanlı’da dün düzenlenen ve 46 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırılarla ilgili sorumluluğu reddetti.

 

Suriye Enformasyon Bakanı Umran el Zubi, devlet televizyonunda yayınlanan basın toplantısında, “Suriye böyle bir şey yapmamıştır ve asla da yapmaz çünkü değerlerimiz buna izin vermez. Böyle dayanağı olmayan suçlamaları ortaya atmaya kimsenin hakkı yoktur” dedi.

El Zubi, “Şehitlerin ölümü bizi çok üzdü” diye konuştu.

 

 

“SORUMLULUK TÜRKİYE’NİN”
Bakan El Zubi, bu durumu yaratanın Türkiye’nin politikaları olduğunu, dolayısıyla sorumluluğun Türkiye’de olduğunu da söyledi.

Resmi haber ajansı SANA’nın aktardığına göre El Zubi, “Türk hükümeti sınır bölgelerini uluslararası terörist odaklarına çevirdi. Türk hükümeti ve başbakanı Türk halkına, Suriye halkına ve bölge halklarına karşı siyasi ve ahlaki sorumluluk taşımaktadır” dedi.

 

 

Suriye’de yaşananların sorumluluğunun da Türkiye’de olduğunu öne süren El Zubi, Türkiye’nin halen “silah, patlayıcı, otomobil, para ve katillerin” Suriye’ye girişini kolaylaştırmaya devam ettiğini de vurguladı.

El Zubi, Başbakan Erdoğan‘ın istifa etmesi gerektiğini de söyledi. Suriyeli bakan, Erdoğan’ın “Türklerin ve Suriyelilerin kanı pahasına zaferleriyle övünmeye hakkı olmadığını” belirtti.

 

 

El Zubi’nin bu sözleri dünkü saldırılardan bu yana Suriye hükümetinden gelen ilk açıklama oldu.

 

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Hüseyin Vanlıoglu

Ölen Kardeşlerimize Allahtan Affı Rahmetler diler Yaralanan kardeşlerimizede acil şifalar dilerim Bu Kanlı Eylemi yapanlarıda Cenabı Hakkın Kahr ismi ile Kahrolsunlar Lanet olsun bu gibi Canilere.

12.05.2013, 17:00