Anasayfa > Sağlık > Romen Psikolog Antalya’da Şifa Buldu

02.11.2015 Pts, 11:49

Romen Psikolog Antalya’da Şifa Buldu

Reklam

Tatil için Antalya’ya gelen ve aniden rahatsızlanan Romanyalı Psikolog Chivuta Vulcan, Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nde gerçekleştirilen operasyonla yeniden sağlığına kavuştu.

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Bülent Kargı’nın gerçekleştirdiği ameliyatla diyafram kasında oluşan yırtıktan kurtulan Chivuta Vulcan, Türk hekimlerine minnettar olduğunu söyledi.

Romanya’nın Braşov kentinden tatil için Antalya’ya gelen Psikolog Chivuta Vulcan (63), 17 gün önce Antalya’ya turist olarak geldiğini belirterek tatilin 2. günü aniden rahatsızlandığını söyledi. Yolculuk yapamayacak durumda olduğunu söyleyen Vulcan “Antalya’da acil olarak ameliyat olmak zorunda kaldım. Ancak başarılı bir müdahale ile tekrar sağlığıma kavuştum ve çok memnun kaldım. Antalya’da olmam çok büyük bir şanstı. Belki daha küçük bir şehirde olsaydım ameliyat olamazdım. Yaşadığım ülkede de çok güzel hastaneler var ama böyle doktorlar yok” şeklinde konuştu.

“MİDE, FITIKLAŞAN BÖLÜMDE BOĞULMUŞTU”

Chivuta Vulcan’a, Avusturya’da Mart ayında gerçekleştirilen iyi huylu diyafram tümörü ameliyatı yerinin açılmasıyla, midenin göğüs kafesine taştığının tespit edildiğini söyleyen Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Ahmet Bülent Kargı, “Mide, fıtıklaşan bu bölümde boğulmuştu. Gerçekleştirdiğimiz operasyonda mide, tekrar karına itilerek hem diyaframdaki yırtık dikildi hem de üzerine kuvvetli bir şekilde yama yapıldı” ifadelerini kullandı.

“ÖNCEDEN GEÇİRİLMİŞ KAZA YA DA AMELİYATTAN ŞÜPHELENİLMELİ”

Diyafram yırtılması hastalığının çok nadir görüldüğünün altını çizen Op. Dr. Kargı, bu durumun akla gelmeyebileceği ve birçok hastalıkla karıştırılabileceğini sözlerine ekleyerek, “Hastalık özellikle kendini kusmalarla gösterebilir. Ancak hasta ne olduğunu ifade edemez. Önceden geçirilmiş kaza ya da ameliyattan şüphelenilip, bir film ya da tomografi çekmek gerekmektedir. Hastalığa, tomografiyle açık bir şekilde teşhis konabilir. Hastamızda da düzelmeyen kusmalardan sonra çekilen filmde hastalık bariz bir şekilde midenin diyaframdaki delikten yukarı çıktığı ve orada boğulduğunu gördük” dedi.

TEDAVİ İÇİN GECİKİLMEMELİ

Hastalığın tedavisi hakkında da konuşan Op. Dr. Kargı şunları söyledi:

“Diyafram yırtıkları genellikle sıkışma şeklindeki kazalardan yıllar sonra görülebilir. Göğüs boşluğuna çıkan mide ve bağırsak gibi organlar burada sıkışır, boğulursa ani bir şekilde belirtiler başlar. Günlerin hatta saatlerin bile önemi vardır. Hastamızda da diyafram yırtığı tespit edildiğinde en kısa sürede diyaframdaki yırtık, başarıyla tamir edildi.”

Romanyalı Chivuta Vulcan da, “Ameliyat esnasında bana Türk kanı verdiler. Artık burası benim ikinci vatanım. Şifa bulmama vesile olan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.