Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Saldırı emrini Mihraç Ural vermiş

13.05.2013 Pts, 8:52

Saldırı emrini Mihraç Ural vermiş

Reklam

46 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı, Mihraç Ural’ın liderliğindeki THKP-C Acilciler Grubu’nun gerçekleştirdiği tespit edildi. 9 kişi gözaltında. 250 kilogramlık bomba, füze başlıklarında kullanılan RDX’le güçlendirilmiş. El Muhaberat ve Savama ajanları da provokasyon zeminini hazırlamış.
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde düzenlenen bombalı saldırının failleri tespit edildi. İstihbarat birimleri olayla ilgisi olduğu tespit edilen 9 kişiyi gözaltına aldı. Suriyeistihbaratı El Muhaberat’la bağlantılı oldukları belirlenen şüphelilerin, suçlarını itiraf ettikleri, ilçeye nasıl geldikleri ve kimden emir aldıklarınını anlattıkları öğrenildi. Yapılan inceleme sonucunda saldırının, liderliğini Mihraç Ural’ın yaptığı THKP-C Acilciler Grubu’na bağlı 3 kişi tarafından gerçekleştirildiği tespit edildi.

 

 

250 KİLOLUK KATLİAM

Reyhanlı’yı kana bulayan bombalarla ilgili de detaylar ortaya çıkmaya başladı. Patlamada kullanılan araçlarda 250 kilo plastik patlayıcı ve patlamanın şiddetini artırmak için füze başlıklarında kullanılan RDX’le takviye edildiği de tespit edildi. RDX ancak devlet kontrolünde üretilen bir madde, terör örgütlerinin istihbarat örgütleriyle bağlantılı olmadan bu maddeye ulaşmaları imkansız.

 

 

1 ARAÇ DAHA VAR

Geçmişte başta gazeteci Uğur Mumcu olmak üzere Türkiye’yi sarsan birçok suikastta bu yöntem kullanılmıştı. PTT önündeki araçta patlatılan bombanın yaklaşık 150 kilo, belediye önündekinin de 100 kilo plastik patlayıcı yüklü olduğu tespit edildi. Araçların Türkiye plakalı olduğu öğrenildi. Olaydan önce istihbarat alındığı da iddialar arasında. Son 1 ayda 3 kez bombalı saldırı yapılacağı yönünde güvenlik birimlerine istihbarat geldiği öğrenildi.

 

 

Patlayıcı yüklü 3 araçla Hatay, Gaziantep ve Adana’da eylem gerçekleştirme hazırlığında olunduğu istihbaratı alan güvenlik birimleri tüm çalışmalarına rağmen Reyhanlı’daki patlamaların önüne geçemedi. Patlayıcı yüklü bir aracın daha arandığı öğrenildi. Patlamadan sonra valizini alarak şehri terk etmeyen 1 kişi patlamadan kısa süre sonra gözaltına alındı. Saldırıda kullanılan 2 aracın da özel olarak eylemde kullanılmak için 1 yıl önce sıfır kilometre olarak alındığı belirlendi. Bu arada ikinci patlamanın meydana geldiği PTT önünde bulunan birçok dükkan sahibinin MHP’li olduğu iddia edildi. MHP ilçe binasınında bulunduğu bölgenin de MHP’lilerin yoğun yaşadığı bir yerleşim yeri olduğu ileri sürüldü.

 

 

Ajanların ‘muhalifler saldıracak’ tuzağı

Patlamalarla sarsılan Reyhanlı halkı olayın şokunu yaşıyor. İlçeye gerilim hakim. Bu gerilimin tek nedeni patlamalar değil. İran ve Suriye istihbaratının kontrolündeki grupların ilçeyi uzun süredir böyle bir eyleme ve olası provokasyonlara hazırladıkları belirlendi. Esed rejiminden kaçıp ilçeye sığınan Suriyeliler ile yerli halk arasında gerginlik çıkarmak isteyenlerin bir dizi provokasyonu devreye soktuğu öğrenildi.

 

 

Patlamadan bir hafta önce Türk bayrağı üzerinden bir provokasyon devreye sokulduğu belirlendi. Suriyeliler’in işlettiği lokantaya giden provokatörlerin 2 gün üst üste yemek yedikten sonra hesap ödememe üzerinden kavga çıkardıkları ve ardından ‘Suriyeliler Türk bayrağı yaktı’ şeklinde bir söylenti ile halkın provoke edilmek istendiği iddia edildi. El Muhaberat ve Savama ajanlarının da bir süredir “Muhalifler Reyhanlı’ya saldıracak” propagandası yaparak halkı etkilemeye çalıştığı ileri sürüldü.

 

 

İşte saldırının emrini veren o cani

Reyhanlı’daki katliamın emrini verdiği öğrenilen Mihraç Ural, 1975’te kurulan ve sol bir terör örgütü olan Türkiye Halk Kurtuluş Parti-Cephesi (THKP-C Acilciler) lideri olarak çalışıyor. ‘Ali Keyyali’ kod adını kullanan Ural’ın, bölgede Suriye Direniş Komutanı olarak tanındığı ve aralarında Türkiye’den gidenlerin de olduğu Şebbiha grubunun yöneticisi olduğu kaydedildi. Marksist ve Leninist felsefeyi benimseyen örgütün Acilciler kolunun Suriye İstihbaratı Muhaberat’ın, Hatay örgütlenmesini yapmak için faaliyet yürüttüğü tespit edildi. Örgütün merkez komite üyelerinin Muhaberat’la iç içe Şam ve Lazkiye’de faaliyet gösterdiği öğrenildi.

 

 

Suriye’de Hatay Kurtuluş Ordusu olarak tanınan THKP-C Acilciler’in ilk lideri olan Ural’ın, 1979’da PKK’nın Suriye’de Bekaa kampına yerleştirilmesinde aktif rol aldığı belirtildi. İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek’i Suriye’deki karargahında Abdullah Öcalan’la görüştüren kişinin de Ural olduğu öğrenildi. Cemil Esed’in emriyle Hatay Kurtuluş Örgütü’nü kuran Ural’ın Esed ailesinin kuzeniyle de evli olduğu belirlendi. 34 yıldır Suriye’de yaşayan Ural’ın Öcalan ile kol kola çekilmiş fotoğrafları da dikkat çekti. Kadın ve çocuklar dahil yüzlerce masum sivilin infaz edildiği Banyas katliamını da bizzat Ural’ın yaptığı belirtildi. Ural, sosyal paylaşım sitesindeki bir görüntüsünde “Banyas kuşatılıp temizliğe başlanmalı. Bizden Banyas’a girmemiz istenirse üzerimize düşeni yaparız. Herkes Suriye direnişçilerinin nasıl savaştığını görecek” demişti.

BUGÜN GAZETESİ

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.