Anasayfa > Sağlık, Slayt Haber, Video Haber > Şalvarla step aerobik

16.11.2012 Cum, 9:27

Kimisi kocasından habersiz, kimisi çocuklarını eşlerine bırakıp spora koştu… İnegöl Halk Eğitimi Merkezi, İnegöl’de bir ilk imza atarak köyde Step Aerobik kursu açarken, kursta ilginç görüntüler oluştu.

 

SALİH BAKICI-BURSA
Kimisi kocasından habersiz, kimisi çocuklarını eşlerine bırakıp spora koştu… İnegöl Halk Eğitimi Merkezi, İnegöl’de bir ilk imza atarak köyde Step Aerobik kursu açarken, kursta ilginç görüntüler oluştu.

 

İnegöl’e bağlı Çeltikçi Köyünde, köy kahvehanesinin üstünde oluşturdukları spor salonunda evden getirdikleri halılar üzerinde plates topları ile spor yapan bayanların, step aerobik kursu İnegöl’de bir ilk olurken, ilginç görüntülerde ortaya çıkıyor. İnegöl Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan kursta, yaz aylarında meyve bahçelerinde, meyve hasadı yaparak enerji harcayan bayanlar, kış mevsimini de spor yaparak geçirmek, zayıflamak, zinde kalmak, hatta bel fıtığı rahatsızlığını gidermek amacıyla kendi oluşturdukları spor salonunda, hafta da üç gün step aerobik sporu yapıyorlar.

 

İnegöl’e bağlı Çeltikçi Köyünde yaşayan kadınların, Halk Eğitimi Merkezine yaptıkları talep sonucunda düzenlenen Step Aerobik Kursu başladı. 18 ile 56 yaş aralığında olan 18 kişinin katıldığı step aerobik kursundaki kadınlar, spor kıyafetleri için yetkililerden destek bekliyor. Kursun en yaşlısı 56 yaşındaki Fetiye Özdemir’de, kocasından izinsiz geldiğini belirterek, bel rahatsızlığını gidermek amacıyla bu sporu yaptığını söyledi.

KÖYÜN BAYANLARI KURSU TALEP ETTİ

Çeltikçi Köyünde ikamet eden ve spor öğretmenliği yapan Aslı Durak, “Köy halkının taleplerini bende Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne ettim. Merkezimizin desteği ile kursumuzu açtık. Köydeki bayanların bana gelip ‘bize spor yaptır’ demesiyle bu kurs ortaya çıktı. Halk Eğitimi Merkezinin farklı dallarda kurslar açtığını öğrendik ve başvuruda bulunduk. 5 Kasım 2012 tarihinde kursumuza başladık. Haftada üç gün, her gün 3’er saat olmak üzere kursumuz 2013 yılı Mart ayına kadar sürecek. Köyümüzün bayanları kurslar konusunda çok aktifler, evde oturmaktan sıkıldıkları ve spor yapıp kilolarından kurtulmak için kursumuza geliyorlar” dedi.

 

EVLERİNDEN GETİRDİKLERİ HALILAR ÜZERİNDE SPOR YAPIYORLAR

Köy Muhtarlığının izni ile köy kahvehanesinin üstündeki bölümü spor alınana dönüştürdüklerini ifade eden Durak, “Bayanlarımız evlerinden getirdikleri halılar üzerinde spor yapıyorlar. Ayrıca herkes kendi plates topunu aldı ve kullanıyor. Yerimiz biraz küçük, eğer biraz daha büyük yer bulabilirsek, 18 olan kursiyer sayımızı artırabiliriz. Çünkü bu kursa talep çok” şeklinde konuştu.

 

KİLO VERMEK İÇİN SPOR YAPIYORUZ

Kursiyerlerden Kevser Yıldırım ise, “Kurs hocamıza ısrar ederek bu kursun açılmasını sağladık. Evde yapılan işler veya çocuklarla ilgilenmenin spor olmadığını anladık. Kan dolaşımı hızlansın, kilo vermek amacıyla bu kursa başvuruda bulunduk. Sporun faydalarını da görüyoruz. Başladığımızdan bu güne kadar olumlu değişimler gördüm. İnşallah kursumuz sürekli devam eder. Yemeğimizi hazırlayıp, ailemize yemek verdikten sonra spor salonuna koşuyorum” dedi.

 

ÇOCUKLARIMI EŞİME BIRAKIP SPORA KOŞUYORUM

Kursiyerden Gülay Uzun ise, “Bende birçok kursa katılıyorum. Günde en az üç kursa gidiyorum. Katıldığımız bu spor kursunda günün stresini atıyoruz ve rahatlıyoruz. Ayrıca, güzelleşmek ve zayıflamak amacıyla bu kursu tercih ediyoruz. Çocuklarımı eşime ve akrabalarıma bırakıp spora koşuyorum. Hem spor yapıyoruz hem de eğleniyoruz” dedi.

 

YETKİLİLERDEN EŞOFMAN İSTİYORUZ

Kursiyer Nesrin Ildırel’de, “Kursumuzun açılmasını en çok isteyenlerden biri de benim. Bu kursumuzun devamını diliyoruz. Kaldı ki, biz bayanlar olarak bu kursa ihtiyacımız var. Yetkililer tarafından, spor yapmamız için bize eşofman hediye edilirse çok seviniriz. Bazı bayanlar şalvarları ile bazıları da eşofmanları ile geliyorlar, bize tek örnek forma hediye edilirse güzel olur” dedi.

 

KOCASINDAN İZİNSİZ GELİYOR

Kursun en yaşlısı 56 yaşındaki Fetiye Özdemir’de, kocasından izinsiz geldiğini belirterek, bel rahatsızlığını gidermek amacıyla bu sporu yaptığını söyledi. Özdemir, ayrıca bu kursun devam etmesi halinde hep geleceğini de sözlerine ekledi.

 

İNEGÖL’DE İLK KURS

Kursun talep görmesinden dolayı memnun olduğunu ifade eden Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir, “Halk Eğitimi Merkezi olarak İnegöl’ün pek çok köyünde kurslar düzenliyoruz. Kurslarımız genellikle el sanatları ve biçki-dikiş dediğimiz kurslar. Köylerimize gittiğimizde vatandaşlarımıza halkın istediği her kursu açabileceğimizi söylüyorduk. Bunun çok güzel örneği de geçtiğimiz yıllarda Çeltikçi Köyümüzde bu tür kursları açmıştık. Bu defa Çeltikçi Köyümüzden bize çok değişik bir kurs isteği geldi. Köyün kadınlarından Step Aerobik Kursu talebi oldu. Köy kahvehanesinin üzerindeki yeri spor salonuna çevirdiler. Kadınlar kendi evlerinden getirdikleri halıları spor salonunda kullandılar. Kursumuza 18 kişi katıldı. Pek çok istek var ama bu isteği karşılayamıyoruz. Çünkü, salon yeterli değil. Kadınlar gündüz farklı kurslara gidiyorlar, gece de spora gidiyorlar. Kursumuz 2013 Mart ayında tamamlanacak. Çok istekli oldukları için ikinci kursumuzu da açacağız” dedi.

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.