Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Yerel Haber > Sarıkamış Harekatı Kafkas Cephesi Tanıtım Ve Araştırma Merkezi’nin Yapımı Devam Ediyor

03.11.2015 Sal, 14:01

Sarıkamış Harekatı Kafkas Cephesi Tanıtım Ve Araştırma Merkezi’nin Yapımı Devam Ediyor

Reklam

Kars’ın Sarıkamış İlçesi’nde, Sarıkamış Harekatı Kafkas Cephesi Tanıtım ve Araştırma Merkezi’nin yapımı devam ediyor.

Sarıkamış Allahuekber Dağları’nın milli park olarak ilan edilmesinin ardından, milli parkı tanıtması hedeflenen Sarıkamış Harekatı Kafkas Cephesi Tanıtım ve Araştırma Merkezi’nin yapımı devam ederken, Araştırma Merkezi’nde Sarıkamış harekat bütün gerçekliğiyle anlatılacak.

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı kapsamında yapımına başlanan tanıtım ve araştırma merkezi, şehitlik ihya çalışmaları, toplanma merkezi, şehitleri anma yürüyüş yolu düzenlemesi ve gölet çalışmaları ile Sarıkamış Harekatı’nda yaşanan olaylar, vatandaşa her adımında farklı bir mesaj olarak yansıtılması planlanıyor.

Yaklaşık 11 bin 170 metrekarelik kapalı alana sahip olması planlanan Sarıkamış Harekatı Kafkas Cephesi Tanıtım ve Araştırma Merkezi 42 milyon TL. ’ye mal olacak.

Yukarı Sarıkamış İstasyon Mahallesi’nde Sosyo-Kültürel Tesis Alanı olarak planlanan tanıtım ve araştırma merkezinde, kaynak değerleri ziyaretçilere tanıtmak için yapılacak olan 1915 Panorama Salonu, 350 kişilik Konferans Salonu, Kafkas Cephesi Araştırma Merkezi, Sergileme ve Fuaye Alanı, İdare Binası ve Mescit ile Ermeni mezalimini kabartma teknikleri kullanılarak anlatan, görsel içerikli panorama salonları bulunacak.

Yukarı Sarıkamış İstasyon Mahallesi’nde yapımı devam eden Sarıkamış Harekatı Kafkas Cephesi Tanıtım ve Araştırma Merkezin 2016 yılı sonuna yetiştirilmesi beklenirken, Sarıkamış’ta donarak hayatını kaybeden 90 bin şehidin anısı bu merkezde ziyaretçilerine anlatılacak.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.