Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Şehrim insanından şaşırtan hareketler bunlar!

30.06.2014 Pts, 14:29

Reklam

Bir Ramazan klasiği daha.. Sanırım sadece şehrim insanına has bir şey. Muhtemel bir savaş öncesi kıtlığı andıran görüntüler vardı marketlerde bugün yine.

 

Sadece marketlerde mi? Hayır! Kasaplarda, kadayıfçılarda ve fırınlarda. Tonlarca gıda maddesi, et, kadayıf ve ekmek, evlere taşındı gün boyu. Doğrusu öteden beri Erzurum’da alışılagelmiş manzaralardı bunlar. Ama bana hep oldum olası şaşırtıcı gelmiştir. Bir-iki marketi dolaştım mesela akşam üzeri.

 

 

Kolilerce makarna, bulgur, pirinç ve benzeri gıda maddeleri taşıdı insanlar evlerine. Sanki şimdi almazsa bir daha alamayacak, bulamayacak gibi. Hep merake ederim mesela, Ramazan’ın ilk günü ilk iftar onca şey mi yapılıp yenilecek? Bu nasıl bir tamahtır, bu nasıl bir alışkanlıktır. Belki yapmadığım şeylerdendir diye garipsiyorum. Ama kimse bana bu ‘hurraa’ durumu anlatamaz.

 

 

Şaşırmıştım hep, bugün de öyle oldu. Akşam üzeriydi kasaplarda et, fırınlarda ekmek kalmamıştı. Çoğu insan vardı kadayıçılarda ikişer, üçer kilo kadayıf alabilmek için kuyrukta bekleyen. Normal bir şeymiş gibi yaptığı, dakikalarca bekliyenleri gördüm.

 

 

TEKAY’ın sahibi Abdullah Büçge’yi gördüm mesela marketindeki bir reyonda. Yoğunluktan dolayı çalışan ve işi başından aşkın personeline yardım ediyordu. İnsanların bu tatlı ama bana garip gelen bu telaşı karşısında şehri mübarekemizde bulunan yabancı turistlerin ne düşündüğünü de merak ettim bugün az-biraz. Gördükleri manzara karşısında ne düşünüyorlar diye. Sanmam onlarda böylesi telaş ve heyecanlar ola! Herhalde şaşırmışlardır. Kimbilir, belki de akıllarına gelmiştir, ”savaş mı çıktı?” diye! Yarını, yani Ramazan’ın ilk gününü merak ediyorum ayrıca. Kavga, hır, gür olmaz inşallah. Mümkün olduğu kadar araç trafiğinden uzak duracağım yine bu Ramazan daha! Pide kuyruğuna falan girecek değilim iftar saati, normal marketten alacağım evin ekmeğini. Dilerim huzurlu bir Ramazan geçiririz. Kavgasız, gütültüsüz. Hepinize, hepimize hayırlar getirir inşallah bu Ramazan.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.