Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Slayt Haber > Sekmen’den Cirit’e ‘büyük’ destek

07.11.2014 Cum, 10:58

Sekmen’den Cirit’e ‘büyük’ destek

Reklam

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, sabah kahvaltısında basın mensuplarıyla bir araya gelerek belediye olarak yapılan sportif faaliyetleri değerlendirdi. 
Müceldili Konağı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum’da sporun gelişmesi için belediye olarak her türlü çalışmaları yapacağını ifade etti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen,”Bugün toplanmamızın ana nedeni Erzurum Büyükşehir Belediyesi cirit müsabakası turnuvasıyla ilgili basınımızı bilgilendirmek ve burada yapılan gayretleri, çalışmaları anlatmak üzere bir arada bulunmaktayız. 14-15-16 Kasım tarihleri arasında bir cirit müsabakası olacak burada 12 yerel cirit takımları müsabaka katılacaklar ve bunlar bundan sonra geleneksel hale gelecekler. Bu yıl müsabaka için biraz geç kaldık ama önümüzdeki yıllarda adına Cumhuriyet kupası diyerek 29 Ekim Cumhuriyet Bayramından önce yaparak hem Cumhuriyet Bayramına da bir sportif faaliyetle girmiş olacağız. Erzurum’da 20 civarında cirit takımı var. Bunlara 2 ton arpa ve para desteği yaparak belediye olarak bir katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ama bu cirit müsabakasında birinci gelen takıma 10 bin TL, ikinci takıma 7 bin TL, üçüncü gelen takıma ise 5 bin TL ödül vereceğiz. Amaçta cirit sporunun desteklenmesi ve daha aktif hale getirilmesidir. Ayrıca arzumuz Erzurum’da gerek ciritte gerekse kayakta, ata binmeyi ve kayak yapmayı bilmeyen gencimiz kalmasın. Gençlerimizi teşvik ederek bu sporlara daha aktif hale getireceğiz. Bunun dışında belediye olarak yapılan spor organizasyonları hakkında bilgi vermek istiyorum. Malumunuz yüksek irtifa kamp merkezine açtık ve bu yıl hedefimiz 5 takım civarındaydı. Bir tanıtım yapalım eksiklerimizi görelim derken tam birinci ve ikinci liglerden tam 36 takım gelip burada kamp yaptılar. Şimdi hedefimiz bunu 100 takıma çıkarmaktır. Yüksek irtifa kamp merkezine 5 tane daha saha yapılacak. Yapımını da belediyemizin kendi imkanlarını değerlendirmeyi düşünüyoruz. “ dedi.
Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ise ata sporu cirite desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e teşekkür etti. Ceylan, Erzurum’un Türk sporları merkezi olma yolunda hızla ilerlediğini belirterek, yerel yönetimlere bu konuda önemli görevler düştüğünü söyledi.
DAĞIMIZ ÖZELLEŞTİRME GÜNDEMİNDE BU KONUDAKİ İLK GÖRÜŞMEYİ CUMHURBAŞKANIMIZLA BAYBURT’TA YAPTIK
Sekmen, “Bugün sporda Türkiye çok başarılı değildir. Zaman zamanda söylüyorum. Bizim geçmişte bulunduğumuz yerlerde Türk futboluna ve edebi ve müzik alanına yapmış olduğumuz büyük katkılar oldu. Biz sanatçılar çıkarttık. Belki ilerleyen zamanlarda buralarda yarışmalar düzenleyip öncülükler yapacağız. Çünkü yetenekleri tespit edip ortaya çıkarmamız gerekmektedir. Dağımız özelleştirme gündeminde bu konudaki ilk görüşmeyi Cumhurbaşkanımızla Bayburt’ta yaptık. Kendisi bana hesap kitabını iyi yap. Eğer yürütebileceksek olabilir neden olması dedi. Kayak Federasyonu başkanımızla beraber görüşmüştük. Şimdi inşallah bugün ben gidiyorum yarın Başbakanımızla beraber bakanlarımızla bir araya geleceğiz. Orada da bu konuyu bakanlarımıza ulaştırmaya hedefliyorum. Özelleştirme idaresi başkanımızla görüştüm. Bize brifing verdi ve kendisine bu konuyla ilgili düşüncelerimizi aktardım. Bu dağın işletilmesi en iyi yapacak olan Büyükşehir Belediyesi ve STK’larımız bir araya gelmek süratiyle bu bir şirket bünyesinde olabilir. Çünkü özel sektörün bu dağı alacağını ben şahsen tahmin edemiyorum. Çünkü alsa bile mutlaka özel sektör para kazanmak ister. Bunun için kar beklentisi olmayan belediyemiz bunu üstlenirse bide hevesimiz ve arzumuz var. Burada dağı geliştirelim, güzelleştirelim ve bir nimet olarak tekrar Erzurum halkına geri verelim.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.