Anasayfa > Ana Manşet, Bölge > Büyük bir ders verme zamanı

08.08.2012 Çar, 14:37

Reklam

HAKKARİ’nin Şemdinli İlçesi’nde 23 Temmuz’dan bu yana süren çatışmalar ile ilgili konuşan Belediye Başkanı BDP’li Sedat Töre, PKK’nın 1984’te ilk eylemi ilçeye yönelik gerçekleştirdiğini, halkın bugüne kadar çok çatışmaya tanık olduğunu ilk kez mevzi çatışmasına tanık olduklarını söyledi.

 

Amerika’nın Sesi Kürtçe Bölümü’nün sorularını yanıtlayan  Töre, PKK’ya karşı devam eden askeri operasyonlar nedeniyle yörede bazı köylerin boşaltıldığını öne sürdü. Başkan Töre,Şemdinli semalarından dün sabah geçen savaş uçaklarının çatışma bölgesine yöneldiğini anlatırken şöyle dedi:

 

“Çatışma bölgesi 500 kilometrekareye yakın bir alan diyebiliriz. Bu alanda 11-12 köy var. Şu anda köylerdeki 50-60 hanede oturanlar Şemdinli ilçe merkezindeki bulunan akrabalarına yerleşmiş durumda. Diğer kısmı da çatışma bölgesine daha uzak köylere yerleşmiş.  Genel itibariyle ilçe merkezine giriş-çıkışta bir problem yok. Fakat ilçe merkezinin 1 kilometre güneyindeki çatışma alanına giriş- çıkış tamamen yasak. BDP ve CHP heyetleri de geldi, çatışma bölgesine girip incelemelerde bulunmak istedi. Çatışmaların sürdüğünden güvenlik güçlerince engellendiler.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.