Anasayfa > Kültür-Sanat > Şems Nakkaşhanesi

16.07.2012 Pts, 16:47

Reklam

 

Erzurum’da Geleneksel Sanatlar ve Sanatçılar Derneği açıldı.

 

“Şems Nakkaşhanesi” adı altında çalışmalara başlanılan Geleneksel Sanatlar ve Sanatçılar Derneği, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu 9 akademisyen tarafından kuruldu.

 

Dernek mensupları, Geleneksel Sanatlar ve Sanatçılar Derneğinde Çini, Ebru, Hüsni Hat, Minyatür, Resim ve birçok el sanatının öğretileceğini belirterek, “Anadolu’nun bağrında sakladığı kültürel ve sanatsal alandaki hazineleri sergilemeyi, geleneksel güzelliklerin geleceğe ulaşması misyonunu üstlenerek kültürümüzün tanıtılması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasını, atalarımızdan gelen kıymetli mirasın yeni nesile başarıyla iletilmesi temel hedefimizdir. Sanat alanında vereceğimiz eğitimlerin yanı sıra sergiler, sempozyum, konferans ve yarışmalar düzenleyerek Erzurum’un sanat ve kültür yaşamına Şems Nakkaşhanesi olarak katkı sağlayacağız. Ama yaptığımız çalışmalara ve bizlere sahip çıkılmasını istiyoruz. Biz burada eski tarihi tapuların yok olmasını engelliyoruz, onlara yeniden canlılık kazandırıyoruz. Vatandaşlarımız eski tapularını sandıklara da saklayıp yok olmasını izin vermesinler. Bize getirsinler biz onları gelecek nesillere aktaracak şekilde onaralım” dediler.

 

Derneğin ilk öğrencisi olan 9 yaşındaki Furkan Tutar, “Ben sanatla uğraşmayı çok seviyorum ve sanata karşı çok ilgiliyim. Babamla Yakutiye parkında gezerken ebru sanatı çalışması yapıldığını gördüm bende yapmak istedim. İlk zamanlarda zorlandım ama şuan çok rahatlıkla ebru çalışması yapabiliyorum. Ben şuan derneğin ilk öğrenciyim sanata meraklı arkadaşları bekliyorum. Beni burada tek bırakmasınlar” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.