Anasayfa > Yazar > Separation

20.07.2012 Cum, 22:26

Separation

Reklam

Yönetmen ve senarist Asghar Farhadi, Oyuncular; Peyman Moaadi, Leila Hatami, Sareh Bayat, Shahab Hosseini, Sarina Farhadi

 

Filmin Konusu: İran’lı eğitimli bir çift olan Simin ve kocası Nader, kızı Termeh’le birlikte  öncelikle, İran’ı terk etmek istiyorlar. Büyük çabalarla aldıkları vizenin süresi dolmak üzeredir ama Nader, Alzheimer olan babasını bırakmak istemiyor. Bu arada kızları Termeh’de babasıyla aynı fikirdedir. Kızının daha iyi şartlarda yetişmesi için yurt dışına göç etmek isteyen Simin’de boşanma davası açar ama kaybeder. Ve kendi anne ve babasının evine taşınır. Nader ise Alzheimer hastası babası ve küçük kızına bakmak için hamile olduğunu bilmediği bir kadını (Razieh)tutar.

 

Bu arada iş sorunları yaşayan kocasından gizli bakıcılık için gelen Razieh, küçük kızıyla birlikte çalışmaya başlar. Herkesten hamileliğini saklar. Böylece, bir çok sorun arka arkaya gelir.

Film, sinema kuralları açısından son derece başarılı bir film olmuş. Senaryosu, kurgusu, oyunculukları açısından çok etkileyici bir film.

Yönetmen Asghar Farhadi 1972 tarihinde İran’ın İsfahan kentinde doğar. Tiyatro, Oyunculuk sanatı üzerine lisans eğitimi, Sahne Yönetmenliği üzerine Master, Tehran Üniversitesinde ve Tarbiat Modarres Üniversitesinde yapar.

 

Bir çok ödül alan Farhadinin filmografisi; Dancing in the Dust (2003), The Beautiful City (2004), Fireworks Wednesday (2006), About Elly (2009), Separation (2011)

En son aldığı ödül ise; 2011 Berlin Film Festivalinde Altın Ayı ödülünün yanında Erkek ve Kadın Oyuncu ödüllerini de aldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.