Anasayfa > Yazar > “ Sessiz Çoğunluk ve Sorunları”

21.07.2012 Cts, 0:32

“ Sessiz Çoğunluk ve Sorunları”

Reklam

21-28 Nisan tarihleri arasında kutlanan Ebeler Haftası, bu yılda yine sessiz sedasız ve basının ilgisizliği içerisinde sessiz çoğunluk tarafından kutlandı.

 

Son günlerde sağlık çalışanlarından olan cankurtaran doktorlarımıza yapılan vahşet bir cinayet, bu yazıyı kaleme alma zorunluluğu yarattı bende.

             Anne ve bebek sağlığının şifa eli olan, Ülkemizin dört bir yanında kar demeden çamur demeden çok özverili görev yapan ebelerimizin sorunlarından bahsetmek; Bu sessiz çoğunluğun sesini duyurmaktır tek amacım.
              Ülkemizde, uzun bir geçmişe sahip olan ebelik mesleğini icra etmeye çalışan 48 bin 500 ebemiz görev yapmaktadır. Görev tanımlamalarıyla ilgili belirsizlik nedeniyle, Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında mesleklerini gereği gibi icra etmekten yoksundurlar. Sağlık Bakanlığı, ebeyi ana- çocuk sağlığı hizmetlerini yürüten, doğum öncesi, doğum sonrası hizmetleri veren doğum yaptıran, 0-6 yaş gurubu çocuk beslenme ve aşılarını yapan kişi olarak tarif edilse de, bu tarifin dışında görevler yaptırıldığını basından duymaktayız. İlçelerde, hapishanelerde kadın ziyaretçilerin üst aramalarında gardiyan görevi yaptırıldıklarına şahit olmaktayız.
                Görev yaptıkları birimlerde, yöneticilik hakları tanınmamakta ve kariyer yapmalarının önüne engeller konulmaktadır. Özellikle taşrada kreş ve lojman sıkıntısı yaşamaktadırlar. Aile Hekimliği sisteminde görev yapan ebelerden, vekil ebe hemşire olarak görev yapanlara farklı istihdam modelleri ile haklar tanınmış çeşitli sorunlarla karşı karşıya bırakılmışlardır. Türkiye’de 100 bin kişiye düşen ebe sayısı 64’dür.AB ortalamalarının 36 olduğu görüldüğünde bu rakamın ne kadar yüksek olduğu, Avrupalı ebelerin mali ve sosyal haklarıyla bir karşılaştırma yapıldığında, ebelerimizin Avrupalı ebelerden çok gerilerde oldukları görülmektedir. Vekil ebe hemşirelik istihdam modeli ile çok düşük ücretlerle de kısıtlı sosyal haklara mahkûm edilmişlerdir.
                 Milletimizin geleceği olan bebeklerimize, ilk sağlık hizmetini vererek önemli bir görevi yerine getirmeye çalışan ebelerimizin sorunlarına çözüm üretmek, Ülkemin yöneticileri olarak sizlere düşen bir görev ve sorumluluktur. Göstermelik kutlama törenleriyle değil, mağduriyetlerinin giderilmesini siz Sağlık Bakanlığı olarak çözmenizi beklemektedirler.
                 Anne ve bebek sağlığının şifa eli olan ebelerimizin sorunlarından bir kaçını dile getirmek, bu sessiz ve sahipsiz çoğunluğun sesini, Bir Erzurumlu hekim olan Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ’a duyurmaya çalışabildiysem kendimi bahtiyar sayarım. Bu vesileyle, Sağlık Bilimleri Fakültesi ebelik bölümü öğrenci, öğretim üyesi ve yardımcılarının da ebelik haftalarını kutlar, çalışmalarında başarılarının devamını dilerim. Baki Selamlarımla, Ülkü İle Kalınız

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.