Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > Sigaraya zam geliyor

13.09.2012 Per, 6:46

Reklam

, gelir artırıcı çalışmalarını hızlandırdı. Yaklaşık 40 maddelik taslak paket hazırlayan bakanlık bürokratları, 10 milyar lira civarında bir gelir öngörüsünde bulunuyor.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın onay vermesi halinde tedbir paketinde yer alan düzenlemelerin bir kısmının uygulamaya geçmesi bekleniyor. , Gelir İdaresi Başkanlığı ile Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün üzerinde çalıştığı tedbirlerin uygulamaya geçmesi halinde, otomotivdeki ÖTV ve MTV’nin yanı sıra sigara ve tapu harcı gibi kalemlere zam gelmesi gündeme gelecek. Lüks araçların yanı sıra, yüzde 37 olan düşük motorlu araçların ÖTV’sinin de yükseltilmesi öneriler arasında. Sigara zammı için yılbaşı beklenecek. Geçen yıl yapılan, sigaranın vergisini yüzde 65’ten 69’a çıkaracak ÖTV artışının yürürlük tarihi 31 Aralık 2012.

ARTIŞ YÜZDE 20 OLUR
Tütün ürünlerine uygulanan ÖTV’de, yıl sonuna kadar yeni bir düzenleme olmaması durumunda, ÖTV oranı 1 Ocak 2013’ten itibaren yüzde 69 olacak. ÖTV oranının yüzde 69’a çıkarılmasının sigarada yüzde 20’nin üzerinde bir zamma neden olacağı belirtiliyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.