Anasayfa > Gündem > Şıhbızınlılar’ın Öyküsü

12.07.2012 Per, 1:08

Reklam

Bu soruların yanıtını Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Prof.Dr. Ali Rafet Özkan’ın “Türkiye Çingeneleri” isimli kitabında buluyoruz.

 

Şıhbızınlılar’ın hikayesi uzak bir ülkeden, Hindistan’dan başlıyor..

Trakya yöresinde “Roman”, Sivas’ta “Poşa”, İç Anadolu’da “Elekçi”, Ankara’da Teber”, Van’da“Mıtrıf”, Erzurum yöresinde ise “Şıhbızınlı” ismiyle anılan topluluk, Anadolu topraklarına  XlV. yüzyılda yapılan göçler sonunda geliyor. Türkiye genelinde“çingene” olarak bilinen topluluk, zaman içinde asimile olup,  müslümanla-şıyorlar.

Çanakkale’den Balıkesir’e, Konya’dan Çankırı’ya kadar pek çok bölgede yaşayan Şıhbızınlılar, Erzurum’da ise Merkez ilçe Oltu  ve kısmen de  Şenkaya’yı seçiyor.

Gölbaşı Semti,  Oltu’nun Kısıkdere Mahallesi, Olur’un Norpet Köyü ile Şenkaya’nın Gosor Kazası’ndaki Şıhbızınlıların toplam nüfusu 7 bin olduğu tahmin ediliyor.

Bunun yanında Oltu’nun Böcüklü Köyü’nde ise 10  şıhbızınlı aile yaşıyor

YORUMLAR

Toplam 10 yorum bulunmaktadır.

Rüdiger Benninghaus

Yazınızı yeni okukum. Bir şey gözümü çarptı: A.R. Özkan ktabının 41 sayfasında Norpet ve Gosor’da Poşalar yaşadıkları okuyorum. Yukarıdaki yazı ise bu yerlerde oturanları Şıhbızınlı olarak gösteriyor. Hangisi doğru? Ayriyeten Şıhbızınlılar Kürt olarak biliniyorlar. Onlar nasıl Erzurum bölgesinde “Çingene” olmuşlar?

04.08.2012, 20:18
cevdet kara

bunları yazan şu munasebetsız mesela kısıkdereye gitmişte söportaj yapmışmı.söyleşıde bulunmuşmu.insanlara kardeşim sız kımsınız ,necisınız dıye sormuşmu.emınımkı hayır.kendı gıbı 3.5 bilmezın ağzı yada varlığıyla birşey yazdığını yada yaptığını sanıyorlar.nedenmı .bakın bende kısıkderelıyım.orda doğdum.Allahıma şükürler olsun elhamdülillah müslümanım vede TÜRKÖĞLU TÜRKÜM.ne mutlu Türküm dıyene.benim mahallmde 200.belkı300 den fazla akraba m var.bu haddını vede kendını bılmez zevatlar gıtsın sorsunlar baklaım akrabalarıma hangısı ben bilmem neyım dıyecek.tek yurek vede tek ağız türküm ne mutlu bana.şimdı o zavallılara şunu söylüyorum.ne sız nede hiç kimsenın gücü bu devletı bu mılletı bölmeye yetmeyecektır.haaa şunuda söylemelıyımkı,bırıde çıkar ben buyum der.o odur dıye bende o olamam.aklınızı başınıza toplayın.inanın gün gelır bu eştığınız kuyulara kendınız düşersınız.benım çevreme vede arkadaşlarıma bakın sorun.neler göreceksınız.saygılarımla .cevdet kara

10.09.2013, 23:18
ALPEREN

Şöyle yazılanlara bır bakıyorumda aslında çok soylenecek soz var amma asıl sozum Prof.Dr. Ali Rafet Özkan Oltu Kısıkderede yaşayan insanlar her zaman bırılerı tarafından aşağılanmakta ve bırılerı tarafından çingene poşa kurt olarak tabır edılmektedır hıç kımse kusura bakmasın Oltu Kısıkdere Mah yaşanlar Allaha Şukur Turk Oğlu Turk lerdır bırılerı bunu kabul etmesede..Syn Ali Rafet Bey Bu Bilgilere nasıl ulaştın nasıl boyle bır KANIYA VARDIN hayalperest biriymişsin sen O Bahsettiğin Yerlere hiç gittinmı Halkıyla Gençleriyle hıç sohbet etttınmı?yazık vallaha yazıklar olsun okumuşsun ama adam olamamışsın dıyecek başka bır soz bulamıyorum sana ve bu yazıyı yayınlara şimdiden haberiniz olsun SİZLER SITE YÖNETİCİSİ HAKKINIZDA HUKUKİ İŞLEM BAŞLATICAM EN YAKIN ZAMANDA DURUN BAKALIM ŞİMDİLİK GÖRÜŞMEK ÜZERE

09.10.2013, 13:41
kadir alan

bunu yazan sahıs arastırma yapmısmı yapmışsa hangı kaynaktan o gerizekalı gosor un sıhbızın oldunu idda ediyorsa bunu kanıtlasın kendi g…t uydurmasın

22.04.2014, 11:46
Isimsiz

Bana bakin lan! bana bakin! Dangallak Cahiller! Sêxbizinî Asireti Kürt, kürt! ne Cingenesi? Kafaniza mi sictilar?! Gerizekali Aptallar! Sêxbizinî Asireti Kuzey Iraktan 1500-1800 Yillarinda Türkiye ye yerlestiler! Ne Cingesi?! Sêxbizinlar Güneydogu ve Ic Andoluda yasarlar! Sêxbizin dan Cingene Dilencisi olmaz!

27.09.2014, 0:49
ibrahim akkaya

sehbızini aşireti nin çingenelerle ve ya başka bir ırkla bağları yoktur.Onlar asimile olmamış gerçek kürtlerdir.

22.09.2018, 22:29
AHMET ÖĞRETEN

ŞIBIZIN AŞİRETİ ÇİNGENLILA UZAKTAN VEYA YAKINDAN ALAKASI YOK BUNU ARAŞTIRAN VE YAZAN İLİM VE BİLİMLE UZAKTAN VE YAKINDEN HABERİ YOK ÖZ VE IRAK KERKÜK DEN GELME YAVUZ SULTAN SELİMLE BERABAER BUNU YAZAN VE ARAŞTIRAN BİLİM ADAMI HEMDE İLİMİ ÖĞRENMİŞ OLUR ŞIHBIZINLERIN SAYESINDE

14.02.2019, 15:58
Seren Güler

Gerizekaliya bakar misin ne cingenesi ne Hindistanı. Oz be öz ortadoğunun kadim irani halklarındandır.

12.03.2019, 23:57
Sahbaz

Erzurum flas com
Sizde önce kendi gecmisinizi arastiriniz zira aslen erzurumun ermeni rum karisimi olma ihtimaliniz cok önde
Fazla trik lomakla övünmeyiniz

24.03.2019, 16:35
Orhan

Bu aşiretin en büyük kolu haymanadadir ve ellerinde Seyyid olduklarini kanıtlayan Osmanlı secereleri var.bukadar ucuz bir iftira duyulmamıştir,vunlarin bir kolu iranda bir kolu irakdadir ve federasyon olarak kabul edilmiştir.bir araştirin kim çingene kim asil ortaya cikar.bu ulkede kendisini burali sanan milyonlarca çingene var sehir sehir sayarim ama geriye cingene olmayan bir tek Moğol ve tatar kalir oda çok az gerisi hep toplama bir millet.

04.11.2019, 3:12