Anasayfa > 5'li Üst Haber, Siyaset > ‘Silah bırakılırsa operasyonlar durur’

17.09.2012 Pts, 23:51

Reklam

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Silahların bırakılmasını isteyenler varsa bizler, devlet olarak zaten silahların bırakıldığı yerde operasyonları devam ettirmeyiz. Terörist, eğer silahı bırakırsa bilmelidir ki bu ülkede operasyonlar da durur” dedi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Silahların bırakılmasını isteyenler varsa bizler, devlet olarak zaten silahların bırakıldığı yerde operasyonları devam ettirmeyiz. Terörist, eğer silahı bırakırsa bilmelidir ki bu ülkede operasyonlar da durur” dedi.

 

 

Erdoğan, Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, 2012-2013 eğitim öğretim yılı ve toplu açılış töreninde, yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

 

 

Türkiye genelinde tüm öğrencilerin başarılı, verimli bir eğitim-öğretim dönemi geçirmelerini temenni eden Erdoğan, öğretmenlere de başarılar, kolaylıklar diledi.

 

 

Denizli’de 13 yeni eğitim kurumunun daha açılışını yapacaklarını söyleyen Erdoğan, okulları yaptıran hayırseverlere teşekkür etti.

 

 

Başbakan Erdoğan, önceki gün Hakkari Çukurca’da 4 askerin şehit olduğunu, dün de Bingöl’den acı haber geldiğini ve 8 kahraman polisin şehit olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

 

 

”Terörle mücadelemiz şüphesiz ki devam edecek. Şüphesiz ki bir bedel de ödüyoruz. Çünkü bu mücadele bedelsiz olmuyor. Akan kanların durmasını biz istiyoruz. Eğer terör örgütüyle yan yana olanlar, terör örgütüyle silahların susmasını değil, silahların bırakılmasını isteyenler varsa şunu bilmeleri lazım. Bizler devlet olarak, hükümet olarak zaten silahların bırakıldığı yerde operasyonları devam ettirmeyiz. Ama devlet askeriyle polisiyle hiçbir zaman silah bırakmaz. Çünkü polisin de askerin de silah kendisinin demirbaş enstrümanıdır. Onunla asayişi, terörü bertaraf etmek için mücadele eder. O onun her zaman sabit demirbaşıdır.

 

 

Ama terörist eğer silahı bırakırsa bilmelidir ki bu ülkede operasyonlar da biter. ‘Ama efendim silahlar sussun’, silah teröristin elinde olduğu sürece susmaz. En ufak fırsatta o silahını yine ateşler masum insanların üzerine. Tüm bu haince saldırılara, tüm bu alçakça saldırılara rağmen bölücü terör örgütüne karşı en kararlı şekilde mücadelemizi yürütüyoruz ve yürüteceğiz.”

 

 

Erdoğan, sadece Hakkari’de son 10 günde 123 teröristin etkisiz hale getirildiğini söyleyerek, Şubat ve Ağustos ayları arasında 373, son 1 ay içinde bölgede yürütülen operasyonlarda da toplamda yaklaşık 500 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, ”Bir yandan Türkiye’yi büyütecek, bir yandan eli kanlı terör örgütüyle yılmadan, yorulmadan asla geri adım atmadan mücadele edeceğiz” dedi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Bugün Türkiye genelinde millet artık imam hatip okullarıyla kucaklaşıyor. Bu okullarla hasret bugün sona eriyor. Bu dönemden itibaren artık imam hatip okulları milletin okulları olarak eski parlak günlerine geri dönüyor” dedi.

Erdoğan, Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, 2012-2013 eğitim öğretim yılı ve toplu açılış töreninde, bu dönemde eğitimde gerçekleştirilen çok büyük reformların ilk adımlarının atıldığını söyledi.

 

 

”Bugün başta Denizli olmak üzere, başta açılışını yaptığımız bu okul olmak üzere Türkiye genelinde millet artık imam hatip okullarıyla kucaklaşıyor. Bu okullarla hasret bugün sona eriyor” diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

 

 

”Bugünden itibaren, bu dönemden itibaren artık imam hatip okulları milletin okulları olarak eski parlak günlerine geri dönüyor. 28 Şubat sürecinde milletin bu okullarından korkanlar, ürkenler, milletin bu okullarını adete bir öcü gibi görenler maalesef bu okulların kapılarına kilit vurmuşlardır. İmam hatiplerin orta kısımlarını kapattılar, bununla yetinmediler, lise kısımlarına da talebin azalması için üniversite sınavında katsayı engelini getirdiler. İmam hatiplerin önünü kesebilmek için tüm meslek liselerine, tüm meslek okullarına yani yoksul Anadolu evlatlarının devam ettiği okullarına vebalı muamelesi yaptılar. Bu zulme, bu baskıya, bu antidemokratik uygulamaya 30 Mart tarihinde TBMM’de son verdik. Çıkardığımız yasa ile imam hatip okullarının orta kısımlarının yeniden açılmasını sağladık. Kat sayının ortadan kalkması ile de artık imam hatip okulları tıpkı 28 Şubat öncesinde olduğu gibi sinesinden çıktığı millet tarafından teveccüh gören okullar olarak artık Milli Eğitim sisteminde tekrar yerlerini alıyorlar.

 

 

Ne zarar gördünüz imam hatip okullarından da bunları kapattınız? Ne yaptı imam hatipliler size de bunları kapattınız? Terörist yetişmediği için mi imam hatip okullarını kapattınız? Anarşistler yetişmediği için mi imam hatip okullarını kapattınız? Vatana hizmet aşkıyla yandıkları için mi imam hatip okullarını kapattınız? Ben, evlatlarım, birçok bakan arkadaşlarım imam hatip lisesi mezunları olarak bugün imam hatip okullarına itibarini iade etmenin bahtiyarlığını, bunun tarifsiz heyecanını yaşıyoruz. Bugün yeniden eğitim vermeye başlayan imam hatip okullarının gençlerimize, velilerimize, tüm milletimize hayırlı olmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.”

 

 

-”Ey anamuhalefet, ey CHP, bu millet size itibar etmiyor”-

İktidarlarının eğitim sisteminde büyük reformlar gerçekleştirdiğini, bu reformların bugünden itibaren uygulamaya geçtiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, ”Milli Eğitim’de artık kodlama yapıyoruz. Nedir O? 4 4 4 demiyorum, 444 sistemi diyorum. 444 sistemini getirdik. Bugün de bu sistem start alıyor. İnşallah çok kısa bir sürede de bu sistem yerine oturacak. Sorunsuz şekilde işleyecektir” dedi.

 

 

Bu yıl sistemin ilk yılı olması nedeniyle eksikler ve hatalar olabileceğini, fiziki koşullarda sıkıntılar yaşanabileceğini belirten Erdoğan, ancak hayırseverlerin desteğiyle devlet-millet el ele vererek bu açıkların da kapanacağını söyledi.

Erdoğan, en yakın zamanda 30 öğrencili sınıflara bir an önce kavuşulacağına inandığını da vurguladı.

Okula başlama yaşını 66 aya çektiklerini ve uygulamanın bu yıl ilk kez gerçekleştirileceğini anlatan Erdoğan, ”Aslında çocuklarımız uyum sağlamak amacıyla geçtiğimiz hafta okullara başladılar. Bu haftadan itibaren de onlar için hazırladığımız özel kitaplarla, özel bir müfredatla, oyun ve eğitimi harmanlayan yeni bir sistemle artık eğitimlerini almaya başlayacaklar” diye konuştu.

 

 

Erdoğan, konuşmasında bu yıl ilk kez başlayan seçmeli derslere de değinerek, şunları söyledi:

”İlk etapta 5. ve 9. sınıf öğrencilerimiz seçmeli ders alabilecekler. Fakat, şurası çok önemli. Anamuhalefet partisi bir kampanya başlattı. Nedir bu kampanya? 66 ay ile ilgili bir sıkıntıları var. Gidip hastanelerden rapor alma kampanyası başlattılar. Yani bu raporları almak suretiyle çocuklarımızı okullara başlatmayacaklar. Ne oldu? Yüzde kaç? Normalde daha önceden yüzde 3’tü, şimdi yüzde 4. Kampanyanızın neticesi bu kadar. Ey anamuhalefet, ey CHP, bu millet size itibar etmiyor. Ne yaparsanız yapın bu milletin değerleriyle oynamayın. Bir taraftan geleceksin ‘Biz imam hatiplere, meslek liselerine karşı değiliz’ diyeceksin, öbür taraftan da gelip ‘Bu işin önünü nasıl keseriz’ diye Anayasa Mahkemesi’ne gideceksin, kalkıp okulların önünde gösteri yapacaksın. Benim milletim bunu yutmuyor. Böyle yaptıkça daha da eriyeceksiniz.

 

 

Velilerimizin talep etmeleri halinde en az 10 öğrencinin olması durumunda tüm okullarımızda, düz okulları kastediyorum, bundan böyle Kur’an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi dersleri yani Peygamber Efendimizin hayatı da haftada 8 saat olarak seçmeli alınabilecek.”

Erdoğan, sadece Kur’an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi değil okuma, becerileri, yazarlık ve yazma becerileri, yaşayan dil ve lehçeler ile drama gibi birçok dersin de velilerin isteği halinde seçmeli olarak okutulacağını bildirdi.

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin çok iyi yolda olduğunu, herkesin bunun hakkını teslim ettiğini belirterek, ”Ama içimizdeki bazı hazmedemeyenler, edemiyor. Her zaman şunu söylüyorum. Siyasette düşman olmaz. Siyasette rakip olur. Lütfen, biz sizi rakip olarak görüyoruz, siz de bizi rakip olarak görün, düşman olarak görmeyin. Gelin bu ülkeyi beraber ayağa kaldıralım” dedi.

 

 

Erdoğan, Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, 2012-2013 eğitim öğretim yılı ve toplu açılış töreninde, göreve ilk geldiklerinde, ”Yeter, söz de karar da milletindir” dediklerini hatırlattı.

Her türlü baskının, dayatmanın karşısında durduklarını, milletin özgür, bağımsız, gönül rahatlığı içinde tercih haklarını kullanmasından yana olduklarını ifade eden Erdoğan, milli eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin tamamen tercih hakkının kullanılmasıyla ilgili olduğunu kaydetti.

 

 

Erdoğan, şöyle devam etti:

”Veli çocuğunu istediği okula gönderir. Bir okulda kalan 4 yıl başka bir okulda, son 4 yılı başka bir okulda okutabilir. Son 4 yıl herhangi bir yaşla bağlantılı değildir. İsteyen açık liseye gönderir, isteyen aynen devam eder. 18 yaşını doldurmak gibi bir kayıt söz konusu değildir. İlk yıl bitti, ‘arada bir yıl ara verelim, ayrıca ben bir eğitim görmek istiyorum’ diyenler olursa o da zorunluya dahil edilmek suretiyle 1 yıl aradan sonra imtihanını verebilir, 2. sınıftan sürece devem edebilir. Bu hakkı da var. Üzümü yemek istiyoruz, bağcı dövmek gibi bir derdimiz yok. Biz bu millete aşığız ve bu aşkımızın gereği de gece gündüz demeden bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”

Eğitimin önündeki mazeretleri kaldırdıklarını, düzenli nakit yardımlarıyla velileri desteklediklerini anlatan Erdoğan, ”Öğretmen olmazsa eğitim olmaz. 10 yılda 354 bin 264 kadrolu öğretmen ataması gerçekleştirdik. Hiçbir dönemde böyle bir öğretmen ataması yapılmadı” dedi.

 

 

Bütçenin yüzde 50’sin eğitime, personel atamalarının da yarıya yakını Milli Eğitim Bakanlığı’na ayırdıklarını söyleyen Erdoğan, bu şekilde devam edileceğini kaydetti.

 

 

-”Umutsuzluk yanınıza yaklaşmasın”-

Öğrenciler için yatırım yapmaya devam edeceklerini, en iyi eğitim imkanını sağlamanın mücadelesi içinde olduklarını belirten Erdoğan, öğrencilere şöyle seslendi:

”Sizler bizim yarınlarımızsınız. Biz sizlere daha aydınlık yarınlar bırakmak için bu gayreti devam ettireceğiz. Sizler de lütfen bu imkanlardan istifade edin. Okuyarak, derslerinize çalışarak, milletimizin size yaptığı yatırımın, milletin fedakarlıklarının hakkını vererek daha aydınlık yarınları inşa edeceksiniz. Siz ne kadar iyi eğitim görürseniz, ülkenin geleceği de o kadar iyi olacaktır. Hiç endişeniz olmasın, tereddütünüz olmasın. Karamsarlık, umutsuzluk, asla yanınıza yaklaşmasın.”

 

 

Başbakan Erdoğan, yüzde 14,1 oranındaki işsizlik rakamı açıklandığında, ”işsizlik bizim kaderimiz değil, göreceksiniz kısa zamanda düşecek” dediğini anımsatarak, bugün açıklanan rakama göre işsizliğin yüzde 8’e indiğini, Türkiye’nin dünya ülkeleriyle yarışır hale geldiğini ifade etti.

 

 

Erdoğan, şunları kaydetti:

”Türkiye elhamdülillah az çok eksiğiyle beraber çok iyi yolda. Herkes bunun hakkını teslim ediyor, ama içimizdeki bazı hazmedemeyenler, edemiyor. Her zaman şunu söylüyorum. Siyasette düşman olmaz. Siyasette rakip olur. Lütfen, biz sizi rakip olarak görüyoruz, siz de bizi rakip olarak görün, düşman olarak görmeyin. Gelin bu ülkeyi beraber ayağa kaldıralım. Daha iyi noktaya gelelim. Yok olmuyor, ama onlar isteseler de istemeseler de evelallah bu kervan maksuduna ulaşacaktır.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şu anda Türkiye’de 66 aylık çocukların hemen tamamını anne babalarının okula göndermiş durumda olduğunu belirterek, ”Benim torunum da bugün okula başlamış durumda, o da 66 aylık” dedi.

 

 

Erdoğan, Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, 2012-2013 eğitim öğretim yılı ve toplu açılış töreninde, milli eğitimde bu yıl uygulamaya geçen reformlarla ilgili olarak, ana muhalefet partisinin daha komisyon aşamasından itibaren şiddetle karşı çıktığını ve hala da karşı çıkmaya devam ettiğini söyledi.

Ana muhalefet partisinin milli eğitimdeki reformlara, kademeli eğitime, imam hatip okullarının açılmasına, seçmeli derslere ve özellikle de Kur’an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi dersinin okutulmasına karşı çıktığını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

 

 

”Bunlar Kur’an’dan acayip kaçarlar, acayip. Ciddi manada rahatsız olurlar. Çünkü bunlar hayatlarında Kur’an’ı mezarda okunmak için düşünmüşler. Halbuki İstiklal şairimiz Mehmet Akif merhum ne diyordu? ‘İnmemiştir Kur’an şunu hakkıyla bilin/ Ne mezarda okunmak, ne de fal bakmak için’ Ama bunlar böyle bakamadılar, zorunlu eğitimin 66 ayda başlamasına aynı şekilde karşı çıktılar, karşı çıkıyorlar. Komisyon aşamasında, Genel Kurul’da bu reformları engellemek için adeta tüm süreçleri terörize ettiler. Sokak sokak direnişten bahsettiler, komisyon başkanımıza saldırmaya kadar işi götürdüler, onlar misyonlarının gereğini yapıyorlar. Onlar tarihleri boyunca yaptıkları neyse bugün de aynen onu yapıyorlar. Tarihleri boyunca din eğitimine, milli manevi değerlerin öğretilmesine karşı çıktılar, bunu yasakladılar, bunu engellediler. Bugün de aynı şekilde milletin evlatlarının dinini, milli ve manevi değerlerini öğrenmesini engellemeye çalışıyorlar. Tarihleri boyunca milleti de milletin çocuklarını da dar kalıplar içinde, belli ideolojiler çerçevesinde yetiştirmek istediler, bugün de aynısını arzu ediyorlar.

 

 

İşte Ezan-ı Muhammedi bunlar aslından Türkçe’ye çevirmek suretiyle okutmak istediler. Merhum Menderes geldi, Ezan-ı Muhammedi aslına çevirtti. İşte merhum Menderes’i ve arkadaşlarını idam edenler bu zihniyetten daha farklı değildi. İşte dün bile binlerce Menderes sevdalısı, yine vefat yıl dönümünde İstanbul’da anıt mezarda bir araya geldiler.”

 

 

Milli eğitimdeki reformlara dönük bugüne kadar ne ana muhalefet partisi genel başkanı ne de arkadaşlarının neye, niye karşı olduklarını izah edemediğini belirten Erdoğan, ”Bakın 66 aylık çocukların okula başlamasını eleştirdiler. Edep sınırlarını, adap sınırlarını aşarak bu uygulamaya karşı çıktılar. Şu anda Türkiye’de 66 aylık çocukların hemen tamamını anne babaları okula göndermiş durumdalar. Benim torunum da bugün okula başlamış durumda, o da 66 aylık” şeklinde konuştu.

Çeşitli nedenlerle rapor alanların oranının yüzde 4 olduğuna işaret eden Erdoğan, bu yüzde 4’ün dışında tüm çocukları anne babalarının gönül rahatlığıyla okullara kaydettiklerini söyledi.

 

 

-”Ne kadar erken eğitirsek, iddiamız o kadar büyür”-

Şu anda dünyada 197 ülkeden 126’sında okula başlama yaşının 6 olduğuna dikkati çeken Erdoğan, Avrupa Birliği ülkelerinin çoğunda da okula başlama yaşının 6 olduğunu bildirdi. Dünyada 3 yaşında, 4 yaşında, 5 yaşında zorunlu eğitim uygulayan ülkeler olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

 

 

”Biz büyüyen bir ülkeyiz. Büyüyen bir ekonomiyiz. Biz hem bölgemizde hem dünyada büyük hedefleri, büyük idealleri, büyük iddiaları olan bir ülkeyiz. Biz gençlerimizi ne kadar erken eğitirsek, ne kadar donanımlı hale getirirsek, dünyadaki iddiamız da o kadar büyür. Bu ülke 13 yaşında Evladı Mehmedi Devleti Aliyeyi Osmaniye’nin başına getirecek iradeye sahip muratların ülkesidir ve o 13 yaşındaki çocuğun babasına verdiği cevap ne? Baba bunu ben yapamam, ben buna hazır değilim. Babanın çocuğuna söylediği enteresan. Sana emrediyorum Devleti Aliyeyi Osmaniye’nin başına geçeceksiniz der. Şimdi o 13 yaşındaki çocuğun verdiği cevaba bakın. Madem ki ben Devleti Osmaniye’nin padişahıyım öyleyse size emrediyorum, gelin devletinizin başına geçin diyor. Bakın 13 yaşındaki çocuğun yetişmesine ve zeka kıvraklığına bakın. Kendisini oraya getiren babasına biraz sonra aynı dille cevap vermesini biliyor. İşte bu şekilde yetişen evlat, bir rivayete göre 19 bir rivayete göre 20 bir rivayete göre 21 neyse. Bir karanlık çağı kapatıyor, bir karanlık çağdan aydınlık çağa geçişin damgasını vuruyor. İstanbul fethediliyor ve zulümden adalete bir dönem başlıyor. İşte Bosna’dan geliyorum. Bosna Hersek’te herkes bize bir şey söylüyordu. Evladı Fatihan’a merhaba diyorlardı. Hala onlar bunu söylüyor. Biz diyor burada nereye baksak Fatih’i görüyoruz. Ta oralara gitmiş eserlerini kondurmuşlar. Biz böyle bir ecdadın torunlarıyız. Bize durmak yakışmaz, biz çok çalışacağız. İnşallah muasır medeniyetlerin seviyesinin üstüne Türkiyemiz’i çıkaracağız. Bu ana muhalefet partisine rağmen çıkaracağız. Teröre rağmen çıkaracağız. Onlar zihinleri bulandırmaya çalışsın. İstedikleri kadar kara propaganda yapsın. İşte millet çocuğuna güvendi, okullarına ve öğretmenlerine güvendi ve yüzde 97 oranında getirdi, çocuklarını okullara kaydettirdi.”

 

 

-”CHP zihniyeti zorunlu ile seçmeli ders arasındaki farkı bir türlü anlayamadı”-

Başbakan Erdoğan ”Kur’an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi dersine yine karşı çıkıyor bu CHP zihniyeti. Ana muhalefet partisi genel başkanı da, arkadaşları da zorunlu ile seçmeli arasındaki farkı bir türlü anlayamadı. Zira onların tarihinde, seçme diye bir şey yok. Tercih diye bir hak yok. İşte onun için bunu bir türlü anlayamıyorlar” diye konuştu.

 

 

Kendilerinin hiç kimseye bu dersleri alma konusunda baskı yapmayacaklarını, yapamayacaklarını belirten Erdoğan, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

 

 

Velilere, öğrencilere tercih hakkı getirdiklerini anlatan Erdoğan, veli isterse 10 öğrenci bulunursa bu derslerin okutulacağını, veli istemezse bu derslerin okutulmasının söz konusu olmayacağını bildirdi.

Erdoğan, ”Onun için milletimin gönlü ferah olsun. Velilerimizin kalbi mutmain olsun, öğrencilerimiz rahat olsun. Bu yeni reformlar, Allah’ın izniyle tıkır tıkır işleyecek. Bugünden itibaren de zaten işlemeye başladı” ifadesini kullandı.

 

 

-13 okulun toplu açılışı-

Başbakan Erdoğan, Denizli’de yapımı tamamlanan 13 okulun da toplu açılışını gerçekleştirdi. Okulların yapımını sağlayan hayırseverlere teşekkür plaketi veren Başbakan Erdoğan, eğitim kurumu yapılması için 10 milyon lira bağışlayan Abalıoğlu ailesinin Milli Eğitim Bakanlığı ve Denizli Valiliği’yle imzaladığı bağış protokolünün imza törenine de şahitlik etti.

Erdoğan, daha sonra yöresel mimariye uygun inşa edilen Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin açılışı yapıp sınıfları dolaştı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.