Anasayfa > Yerel Haber > Sorgun Belediyesi İtfaiye Müdürü Salih Bolat’tan Baca Temizliği Uyarısı

01.11.2015 Paz, 15:01

Sorgun Belediyesi İtfaiye Müdürü Salih Bolat’tan Baca Temizliği Uyarısı

Reklam

Sorgun Belediyesi İtfaiye Müdürü Salih Bolat, bacaların belirli periyotlarla kontrol edilerek temizlenmesinin yangın ve zehirlenme risklerini azaltacağını söyledi.

Sorgun Belediyesi İtfaiye Müdürü Salih Bolat,havaların soğumasıyla birlikte sobaların kurulmaya başlandığını, ancak bacaların temizliğinin yapılmadan sobaların kurulmasının doğru olmadığını kaydetti. Tıkanan bacalardan tahliye edilemeyen karbonmonoksit gazının ölümlere, biriken kurumların ise yangınlara neden olduğunu ifade eden Boldat, “Depremden sonra en çok can ve mal kaybının yaşandığı felaketlerin başında yangınlar gelmektedir. Yangınların çıkma nedenlerinden biride temizlenmemiş bacalardır. Sobaların ve kombilerin daha verimli çalışmasını sağlayabilmemiz için dikkat edilmesi gereken ortak nokta bacalardır. Bacalar sobadan ya da kombiden çıkan karbonmonoksit gazının dışarıya sağlıklı şekilde çıkmasını sağlayarak hem zehirlenmeleri önler hem de cihazımızın verimli şekilde çalışmasını sağlar. Bu nedenle bacalarımızın belirli periyotlarla kontrol edilerek temizlenmesi gerekmektedir. Yangın ve zehirlenmelere karşı bu önlemlerin alınması riskleri azaltacaktır. Yangında yangın söndürme sistemleri ve yangın detektörleri gibi uyarı sistemleri benzeri tedbirlerin yanı sıra yangını önlemek ve yayılmasını engellemek için yangın yalıtımı üzerinde durulmalı, can ve mal güvenliğini sağlayıcı yapısal önlemler alınmalıdır” dedi.

Bolat, bacaların temizlenmesinin yakıtın daha kaliteli yanarak tasarruf sağlayacağını ve çevre kirliliğinin önüne geçilebileceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.