Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > Sosyal medyadaki Taksim Gezi Parkı yalanları

02.06.2013 Paz, 14:27

Reklam

Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları körükleyen en önemli etkenlerden biri sosyal medyadaki dezenformasyon oldu.

 

Bazı marjinal gruplar, yaşanan çatışmayı büyütmek amacıyla sosyal medyadan asılsız haberler ve fotoğraflar yayınladı. Özellikle olaylarda ölenlerin ve birçok ağır yaralının olduğu iddiası yayılarak, vatandaşlar galeyana getirilmeye çalışıldı. Atılan yaklaşık 5 milyon tweet, bilgi kirliliğini en üst noktaya taşıdı.

 

 

Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylar en çok sosyal medyada yankı buldu. Ancak samimi seslerin arasına provokasyonlar da karıştı. Taksim’deki olaylarda marjinal gruplar şiddetin dozunu artırmak için sosyal medyadan asılsız haberler ve fotoğraflar yayınladı. Ünlü isimler üzerinden açılan sahte hesaplardan yanlış bilgiler paylaşıldı. Bazı haber kanalları da bu yanlış bilgileri izleyicilerine duyurdu. Yalanlamalara rağmen yanlış bilgiler yine servis edildi.   Bu durum protestoların provokatif bir eyleme dönüşmesinde önemli bir rol oynadı.

 

 

Göstericiler, sosyal medyada ilk başta olaylarda ölenlerin olduğu iddiasını yayma yoluna gitti. Birkaç sene önce deniz kazasında pervaneye sıkışmış bir adamın kanlar içindeki hali, panzerler tarafından ezilmiş şeklinde sunuldu. Polisi köpeğe biber gazı sıkarken gösteren bir fotoğraf da aslında yabancı bir ülkeden. ‘AK Parti İzmir binası yanıyor, Bülent Arınç’ın oğluna AVM, gaz yiyen çocuğun lensi eridi’ gibi asılsız haberler de sosyal medyada bilgi kirliliğine sebep oldu. Provokasyona tepki gösterenlerin paylaştığı yazı ve fotoğraflarda da çarpıtma mevcut. Halkın dükkanlara saldırdığını gösteren karelerin de birkaç sene önceki IMF protestolarından olduğu ortaya çıktı.

 

 

Bazı provokatörler ise sabah saatlerinde polisin Taksim’de jammerlarla iletişimi kestiği iddiası ile sosyal medyada yankı bulmaya çalıştı. Aynı şekilde yayılan bir diğer asılsız haber ise İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın görevden alındığına ilişkin oldu. Oysa sosyal medyada bu haberler yer alırken Çapkın, Vali Hüseyin Avni Mutlu ile bir basın açıklaması yaptı. Bazı Twitter kullanıcıları ise çevre olayına tepkinin provokasyona dönüştüğünü belirterek protestocuları uyardı: “İç savaş istemiyoruz, provokasyona gelmeyelim. Gezi Parkı’na bina istemiyoruz sadece yeşillik gölgelik alan istiyoruz.”

 

 

Taksim’deki olayların şiddetlendiği 31 Mayıs’ta 15 milyon 247 bin tweet atıldı.  Sosyal Medya Takip Sistemi kurucusu Yasin Kesen, bu tweetlerin 5 milyonunun Gezi Parkı ve sonrasında başlatılan kampanya ve provokasyonlarla ilgili olduğunu belirtti.

Yalan ifadelere dava açılabilir

Ceza avukatı Mahmut Ceren de sosyal paylaşım sitelerindeki hakaret, küfür, yalan fotoğraf ve ifadelerin yasal düzenleme gerektirdiğine dikkat çekti. Burada ifade özgürlüğünün arkasına saklanıldığına vurgu yapan Ceren, “Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerindeki sahte hesaplar, asılsız fotoğraf ve beyanlar bir kişiye yönelik ise o kişi dava açabilir. Ancak toplumsal kaosa ve infiale sebep oluyorsa kamusal tedbir alınabilir. Örneğin bunların ilgili siteden silinmesinden savcıların kamu davası açmasına kadar birçok cezai müeyyidesi var.” dedi.

 

 

İşte o asılsız fotoğraflar

Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları büyütmek amacıyla özellikle Twitter hesabı üzerinden birçok asılsız fotoğraf ve yalan tweet paylaşıldı. Polisi köpeğe biber gazı sıkarken gösteren fotoğraf aslında yabancı bir ülkeden. Gezi Parkı’nda kayıp çocukların olduğu ve AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nın yakıldığına yönelik tweet’ler de yalan çıktı. ‘Eylemciler köprüyü geçti’ tweet’indeki fotoğrafın da Avrasya Maratonu’na ait olduğu belirlenirken, olayları provoke etmek isteyenler, birkaç sene önce deniz kazasında pervaneye sıkışmış bir adamın kanlar içindeki halini ise panzerler tarafından ezilmiş şeklinde göstermeye çalıştı. Sağlık Bakanlığı da Bakan Mehmet Müezzinoğlu’na atfedilen “Hem polise, devlete karşı geleceksin, hem de sonra ambulans bekleyeceksin.” tweet’inin asılsız olduğunu bildirdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.