Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > Sözleşmeli personel

18.05.2013 Cts, 23:56

Sözleşmeli personel

Reklam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ‘asgari ücretten vergi alınmaması’ ve ‘belediyelerde çalışan sözleşmeli personel’le ilgili önemli açıklamalar yaptı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten sözleşmeli çalışanlara müjdeli haber… Belediyelerdeki sözleşmeli çalışanların kadroya alınacağını söyleyen Bakan Çelik, “Başbakanımızın da daha önce ifade ettiği gibi o konuda bir sorun olmayacak. Belediye sözleşmelileri tarihi, süresi sayısı değerlendirilmek kaydıyla kadroya alınacak. Sözleşmelilerle ilgili de tümden bir değerlendirmemiz var. Başbakanımıza bunu arz ettik. Bu dönemde neticelendirmek istediğimiz bir konu” diye konuştu.

 

 

 

ASGARİ ÜCRETTE AÇIK KAPI

Öte yandan Çelik, asgari ücretten vergi alınmamasının TBMM Anayasa Komisyonu’nda alınan bir karar olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Siyasi partilerin tümü ‘asgari ücretten vergi alınmasın’ diye bir karar alıyorlarsa ve bunun gereğini anayasaya koyuyorlarsa bizim söyleyecek sözümüz yok. Bugün asgari ücretle ilgili bizim önemli artışlar yaptığımızı herkes biliyor. Vergi boyutunda ciddi rakamlar var. 4-5 milyar liralık bir vergiden vazgeçeceksiniz anlamına gelir. Bu hesap, kitap işidir. Bana partiler anlaştı ne diyorsunuz deniliyor. Partiler arasında ittifak varsa bizim gereğini yapma zorunluluğumuz var. Anayasa ne zaman değişecek nasıl bir uzlaşma sağlanacak. Bir süreç bu. Gerçekleşir mi gerçekleşmez mi göreceğiz” dedi.

 

 

 

VARLIK BARIŞI NE GETİRİR?

Varlık Barışı’nın Türkiye’ye neler getireceğinin sorulması üzerine de Bakan Çelik, “Türkiye 1.5 milyarlık bir vergi alma imkanını elde etti. Parlamentodan geçtiğinde altın, döviz, gayri menkul neyse bunların ülkeye transferi söz konusu olacak. Vergi tahsilatı olacak, kayıt dışı kayıt altına alınacak. Güvensiz limanlarda olanlar, güvenli limanlara geri dönecek. Tüm imkanlar kayıt altında Türkiye’de yatırıma dönüşmeli” yanıtını verdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.