Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Slayt Haber, Yerel Yönetimler > STK’lar ayaklandı

16.07.2014 Çar, 13:05

Reklam

Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği (ŞEHİRDER) Başkanı Murat Ertaş, “2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları öncesinde dünyanın parası akıtılarak yapılan ve şehrin sembolleri haline gelen Atlama Kulelerinin pistleri maalesef toprak kaymasıyla birlikte çöktü.” dedi. 

 

 

Ertaş, sorumlulardan hesap sorulmasını talep ederek şu açıklamada bulundu:
“Erzurum’un jeolojik haritaları, fay hatları sokaktaki bir insanın bile internetten kolayca ulaşabileceği bilgilerdir. Bu durumda atlama kulelerinin bulunduğu Kiremitlik Tepelerin dağdan gelen kül ve alüvyonlardan oluştuğu, bu tepelerin her iki tarafındaki vadilerin (biri Mevlâna Vadisi) aslında önemli fay hatları olduğu herkesçe bilinen gerçeklerken, zemin etüdü yapılmadan mı buraya kuleler dikilmiştir? Yetkililerin cevaplamasını ısrarla bekliyoruz. Zemin etüdünü kim yapmış, kim onaylamıştır? Atlama kulelerinin yapı denetiminde kimlerin imzası vardır? Tepelerin yapıldığı tepeler jeolojik açıdan risk altında değil miydi? Bu anlamda o günlerde yerel medyada ve kamuoyunda yapılan tartışmalara ve uyarılara neden itibar edilmedi? Kulelerin statiğini kim yapmıştır. Atlama kulelerinin pistlerin çökmüş olması kulelerin de yıkıldığı anlamına gelir. Kuleler bu haliyle ayakta duramaz, yıkılmalıdır. Kulelerin zemini de büyük risk altındadır. Kuleler yapılmadan evvel tepe içindeki suyu ve üzerindeki karı kendiliğinden tahliye ediyor ve Kiremitlik Tepe’nin yağmur ve kar suları Çat Yolu’nun kenarında küçük çapta gölcükler oluşturuyordu. Kuleler yapılırken tepenin eğiminin daha dik olması için toprak alındı ve daha önce gölcük olan yol kenarındaki kanallar kapatıldı. Tepenin üzeri ve yola bakan ön kısmı yapılan tesis gereği betonlarla kapatıldı. Bu durumda tepe kar ve yağmur suyunu kusamadı, içinde biriktirdi ve şişti. Toprağın şişmesiyle kulelerin pisti için ağaçtan arındırılmış zemin çöktü. Yetkililere soruyoruz: Tüm bunlar yapılırken tepenin su tahliye hatları, drenaj kanalları yapılmış mıydı? Zemindeki kayma daha önce yerel basında dillendirilmesine rağmen neden dikkate alınmamıştır, dikkate alınmışsa zemin kaymasına daha önce ne gibi tedbirler uygulanmıştır? Şehrin prestiji ve sembolü haline gelen kulelerin yıkılmış olması, hepimizi ziyadesiyle üzdü. Üzüntümüzü kelimelere dökmekte zorlanıyoruz. Yapılmasından bu yana daha üç yıl geçmeden kulelerde çatlaklar oluşması, zeminin çökmesi anlaşılır, kabul edilir değildir. Kaldı ki, kulelerdeki arıza, çatlama, kayma haberleri daha önce zaman zaman yerel basında yer almış, yetkililerden tedbir alınması ve açıklama yapılması beklenmiştir. Hal böyleyken milli servetin heba edilmesi, bir şehrin prestijinin yerle bir edilmesi nazarla, kazayla açıklanabilecek kadar basit değildir. Bunun adı tastamam ihmaldir, hatadır… Konu ivedilikle tüm yönleriyle araştırılmalı, soruşturulmalı ve sorumluları yargı önünde hesap vermelidir. Ayrıca, kamuoyunun ve yetkililerin dikkatini çekmek isteriz ki, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Mevlâna Vadisi’nden sonra bu vadide de kayma riski vardır. Vadinin kurulduğu yamacın etekleri ve önü tesislerle betonlaştığı için tepenin kar ve yağmur suyunu içine çekmesi söz konusudur. Bu da toprak kaymasına davetiye çıkarmaktadır. Dere yatağına veya alüvyon üzerine şehir kurulmaz. İnsanlığın bildiği bir hakikattir ki, su akar yatağını bulur. Dolgu zeminler tabiata karşı koyamaz.”

YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

hamdi gözeler

Şimdi günah çıkarma zamanı yıllara bakıyorum yapılan yatırımların hep acele edilip göz boyama sanatıyla gerçekleştiğini görüyoruz.Hani bir söz var herkez sakız çiğner ama bizimkiler ballandırır bu olimpiyat tesislerinin sorumlusu kim .sanırım erzurum halkı sorumlu neden denetleme yapmadılar diye sormak lazım .
Erzurumlu olarak bu mübarek günde bol dua etmemiz lazım ALLAHIM SEN BİZİ ŞU BASİRETSİZ SİYASETÇİLERDEN KURTAR

17.07.2014, 9:08
hamdi gözeler

Çok değerli hemşehrilerim size çok önemli bir haberim var , TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE ERZURUMLU MİLLET VEKİLLERİNE UYKU MERKEZİ AÇILMIŞ ……….. BUNDAN sonraki çalışmalar daha verimli geçecek UYKU SÜRESİ EN AZ 5 yıl yeni yatırım projelerinizi vekillerimize TESLİM EDELİM .

17.07.2014, 9:14