Anasayfa > Siyaset > Suriye’ye Açık Uyarı

15.07.2012 Paz, 15:02

Suriye’ye Açık Uyarı

Reklam

Uçağımız Suriye tarafından kasten vuruldu’ diyen Erdoğan “Bu olaydan dolayı uluslaraarası hukuktan doğan haklarımızı kullanacağız. Türkiye gereken adımları kararlılıkla atacaktır. Bu son olay Esed’in kendi halkı ile birlikte Türkiye için de tehdit olduğunu gösterdi TSK’nın angajman kuralları değiştirildi. Suriye’den Türkiye sınırına yaklaşan her askeri unsur tehdit olarak algılanacak ve vurulacaktır.” dedi.

 

Türkiye ile Suriye arasında yaşanan gerilim sonrası, Ankara’nın izleyeceği yol haritas AKParti’nin grup toplantısında Başbakan Erdoğan tarafından açıklandı.

 

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları…22 Haziran’da Suriye’nin 13 deniz mili açığında bir askeri uçağımız düşürüldü. Uçağımız uluslararası sularda vurulmuştur. Uçağımız vurulduktan sonra Suriye karasularına düşmüştür.

 

Bir kez daha pilotlarımızın ailelerine sabır ve metanet diliyoruz. Elbet ki önceliğimiz pilotlarımızı bulmaktır.Göreve geldiğimiz günden bu yana defaen söylüyorum. Güçlü dış politika ve ekonomi birbirinden ayrılmaz.Türkiye dostlarıyla el sıkıştı, akrabalarıyla hasret giderdi. Türkiye sanal bariyer ve psikolojik engelleri aşığ ulaştığı her yere barış ve işbirliği mesajı taşıdı.Türkiye hiçbir komşusunun toprağına göz koymamıştır. Akasine Türkiye’nin desteğini alan her ülke bilsin ki o ülke güvenlik içindedir, emniyettedir.Biz komşularımızın zayıf yönleriyle ilgilenmeyiz. Bizim için önemli olan dostluk ve kardeşlik hukukudur.

 

Bu millet yeri gelmiş Saraybosna, Mostar, Kosova, Erbil, Kabil, Halepçe için yüeriğni ortaya koydu.Bugün Kudüs, Filistin, Rammallah için de hesabımız yok. Sadece yüreğimizdekini söylüyoruz.Bugün Şam ve Humus, Halep dediğimizde hesap peşinde değiliz. Akan kanın durmasını istiyoruz.

 

GAZABIMIZ ŞİDDETTLİDİR

 

Türkiye soğukkanlı ve vakur olmak zorundadır.Türkiye herkese ulaşmış ulaştığı her yere de barış ve  ve işbirliği mesajları taşımıştır.Bizim soğukkanlı ve vakur tavrımız kimseyi aldatmasınTürkiye’nin dostluğu ne kadar değerli ise gazabı da o kadar şiddetlidir.Türkiye’nin büyümesinden rahatsızlık duyanlar var bu rahatsızlık duyanlar Türkiye’ye karşı terörü ayaklandırmaktadır.

 

UÇAĞIMIZ NEDEN ORADAYDI

 

Doğu Akdeniz’in genelinde haklarımız var. Nitekim bu uçağımızın yaptığı da budur.Nitekim uluslararası çevreler Türkiye’nin haklılığını teyit ettiler.Kısa süreli sınır ihlalini kimse saldırı sebebi gösteremezler .Ayrıca yenilenen radarlarımız test etmek için uçmuşlardır. En ufak bir ikaz tarafımıza yapılmamıştır. Yapılmadan bu uygulamaya gidilmiştir. Ondan sonra utanmadan sıkılmadan dost olduklaırnı söylüyorlar.

 

Nitekim uluslararası çevreler Türkiye’nin haklılığını teyit ettiler.Kısa süreli sınır ihlalini kimse saldırı sebebi gösteremezler.

 

MUHALEFETE TEŞEKKÜR

 

Ben siyasi parti ve sivil örgütlerimizin, medyamızın süreç boyunca hassas olacağımı yürekten inanıyorum. Böyle hassasiyetle hareket etmemiz sebebiyle muhalefet liderlerine teşekkür ediyorum. Saldırı sonrasında dış politikamızı sorgulayan acımasız değerlendirmeler değerlendirmeye tabidir. Türkiye’nin hedefe konulması aymazlık, sorumsuzluk olur.

 

Kimsenin karnından konuşma, lafı geveleme lüksü yoktur, olmamalıdır. Doğu Akdeniz’de uluslararası sularda AK Parti’nin değil, aziz milletimizin uçağı hedef alınmıştır. Türkiye’yi sorgulayanlar, Suriye’deki rejime destek verenler tarih önünde mahcup olacaklardır.”

 

BİZ TÜRKİYEYİZ KİMSENİN MAŞASI DEĞİLİZ

 

İstanbul ve Şam iki kardeş şehirdir. Suriye’nin cetvelle çizilimiş sınırları Türk-Suriye halkını bölmeye yetmez.Bu topraklara tüm ülkelerle biz bir elin parmakları kadar yakınız, kardeşiz.Baba Esad Türkiye’ye karşı hep hasmane tutum içindeydi.Birileri çıkıyor, Türkiye bu katliamları görmezden gelse diyor. Kendi ülkelerine maşa, taşeron gibi ifadelerle küçümseyenler var. Biz kimsenin maşası teşeronu değiliz, başkalarının kışkırtmasıyla değil, kendi gücümüzle hareket eden bağımsız bir ülkeyiz.

 

Biz Hz. Ali’nin şu sözüyle hareket eden biriyiz: Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır..

 

İHLALLE İLGİSİ YOK

 

Uçağımız Suriye karasularına yanlışlıkla ve kısa bir süre için girmiştir.Vurulduğu yer ve zamanın ihlalle ilgisi yoktur.Dünyada bu tür ihaller kısa süreli olarak yaşanmaktadır.Bu yıl 114 kez Türkiye’nin havasahası ihlal edildi. 5 kez de Suriye helikopteri ihlal etti. Uyarılar yapılmış ve ülkelerine geri dönmüştür. Türkiye olayın başından beri itidal ve  soğukkanlılığını elden bırakmamıştır.

 

SURİYE’YE AÇIK UYARI

 

Olay sonrası Suriye’den yapılan açıklamalar uçağımızın hasmane tutumla vurulduğunun en bariz delilidir.Uluslararası hukuktan doğan haklarımızı mahfuz tuttuğumuz nota ile kayda geçirilmiştir. NATO konseyi 4. madde kapsamında toplantıya çağrılmıştır. Türkiye yerini zamanını ve yöntemini kendi tayini ederek bu haksızlığa karşı gereken adımları kararlılkla atacaktır.

 

TSK’nın angajman kuralları değişti. Suriye tarafından Türkiye sınırına yaklaşan her askeri unsur bir tehdit olarak görülecektir  ve vurulacaktır.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.