Anasayfa > Sağlık, Slayt Haber, Yaşam > Sürücüye artık sigara da yasak

23.05.2013 Per, 7:04

Sürücüye artık sigara da yasak

Reklam

Alkol yasası komisyonda kabul edildi. Özel aracını kullanana sigara içmek de yasaklandı. Alkollü araç kullananın ise vay haline…

 

Sigara ve alkol konusunda yeni düzenlemeler yapılan torba yasa Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Sigarada olduğu gibi alkollü içkinin de reklamı yasaklandı. Özel araçların sürücü koltuklarında da içilemeyecek. Alkollü araç kullananlar ise yandı. Alkollü araç kullanan sürücüye 700 lira ceza verilecek, ehliyetine 6 ay el konulacak. Ölçüm yaptırmayanın ehliyetine el konulacak, geriye doğru 5 yıl içinde aynı davranışta bulunursa 877 lira ceza verilecek. Sürücü belgesi 2 yıl süreyle 3 ya da daha fazla alanırsa bu tutar bin 407 lira olacak. Ehliyeti üç kez kaptıran psikiyatra gitmek zorunda kalacak. 100 promile kadar alkollü olan sürücü, kaza yaparak ölüme neden olması durumunda TCK’nın ilgili hükümleriyle yargılanacak. Çok tartışılan alkollü içkilerin satışıyla ilgili yapılan düzenlemer ise şöyle karara bağlandı:

 

 

 

REKLAM YOK: Alkollü içkilerin reklamı yapılamayacak. Özendirici kampanya, promosyon ve etkinlikler (ulusal ve uluslararası sektörel fuarlar ve organizasyonlar hariç) yasaklandı. Logo yasağı ise yumuşatıldı. Alkollü içki satış belgesi olan lokanta, restoran, bar ve gece kulüplerinde servis amaçlı ürünlerde marka, amblem ve logo taşıyan materyaller kullanılabilecek. Ambalajların üzerine Türkçe uyarılar konulacak.

 

 

 


100 METRE YASAĞI: İçki satan yerle okul, dershane, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasındaki 100 metre yasağı turizm belgeli işletmelere uygulanmayacak. Bar, restoran, meyhanelerde içkinin kaldırımdan görünmesi yasağından da vazgeçildi. Turizm belgeli yerlerde alkol açık tüketilebilecek, ancak tesis dışında tüketilmek üzere satılmayacak. İçkiler işletme dışından görülecek şekilde satılamayacak. Otoyollarda ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerde satış ve tüketimine izin verilmeyecek. İnternetten ise sadece işletmelere satılabilecek. Yasaya uymayanlara 500 bin TL’ye kadar çeşitli kademelerde idari para cezası öngörülüyor. 

 

 

‘Dayatma amacı yok’
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hükümetin yaşam biçimi dayatma amacında olmadığını söyledi. Alkollü içkilerden geçen yıl 4 milyar 640 milyon lira ÖTV toplandığını anımsatan Şimşek, yasa kapsamında sektördeki markaların bundan etkilenebileceğini söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.