Anasayfa > Slayt Haber, Yerel Yönetimler > Suya Vali onayı

21.12.2012 Cum, 9:19

Suya Vali onayı

Reklam

AHMET AKBUĞA
ERZURUM

 

Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediyesi İçme Suyu Arıtma ve Ozonlama Tesisleri’ni gezdi. Vali Öztürk, “Modern bir arıtma tesisine sahibiz, bunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

 
Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, belediyelerin yatırım ve tesislerine yönelik başlattığı incelemelerini Büyükşehir Belediyesi ESKİ Genel Müdürlüğü İçme Suyu Arıtma ve Ozonlama Tesisleri ile sürdürdü. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Eyüp Tavlaşoğlu’nun da hazır bulunduğu inceleme gezisinde Vali Öztürk’ü ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek bilgilendirdi.

 
Palandöken Barajı’ndan yaklaşık 20 kilometre uzunluğundaki isale hattıyla Erzurum’a taşınan suyun oksijenle ilk temasının sağlandığı Kaskat bölümünden başlayan incelemeler, Ozonlama Ünitesi, durultma ve dinlendirme havuzlarıyla devam etti. Vali Sebahattin Öztürk, İçme Suyu Arıtma ve Ozonlama Tesisleri’ndeki gezisi kapsamında, bir süre önce TÜRKAK tarafından akredite edilen su analiz laboratuarında da incelemelerde bulundu. Vali Öztürk’e, Erzurum’da kullanılan içme suyunun şebekeye verilinceye kadar tabi tutulduğu bütün işlemleri sırasıyla anlatan ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek, daha sonra kısa bir sunum gerçekleştirdi.

 
VALİ ÖZTÜRK’E GÖRSEL SUNUM
Tesislerin konferans salonundaki sunumda konuşan Genel Müdür Remzi Ertek, ESKİ’nin çalışmaları hakkında istatistik bilgiler verdi. Sunumunda 2012 yılı laboratuar çalışmalarına da değinen Ertek, il merkezi, ilçeler ve merkez köylerden alınan su numunelerinin kimyasal ve mikrobiyoloik analiz sonuçlarını paylaştı.

 
Erzurum’daki içme suyunda lokal olarak karşılaşılabilen yapısal bazı sorunlara dikkat çeken Ertek, “İçme suyu ile ilgili olarak bazı semt ya da sokaklarda renk ve tat itibariyle birtakım aksaklıklar olabiliyor. Bu tamamen şebeke kaynaklı ya da binalardaki depolama sistemleriyle ilgili bir problem. Çünkü şu anda kullanılan şebeke sistemi çok eski, buna ilaveten asbest ve pik dediğimiz borular kullanılmış. Şebekenin yenilenmesi gerekiyor. Bu yönde kendi imkânlarımızla yürüttüğümüz çalışmalar var” diye konuştu.

 
GENEL MÜDÜR ERTEK, AB DESTEKLİ PROJEYİ ANLATTI
Şebeke sisteminin baştan sona yenilenmesi noktasında Avrupa Birliği IPA Programı kapsamında Atık Su Arıtma Tesisi ve Şebeke Yenileme Projesi’nin hayata geçirileceğini vurgulayan ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek, projenin mali boyutunun 64 milyon Euro olduğunu dile getirdi. Ertek, “Bu projeyle Atık Su Arıtma Tesisi’ni kuracağız. Ilıca’da zemin ıslahı çalışmaları yapıldı, inşaatına başlıyoruz. Yine bu proje kapsamında şehir içerisinde 550 kilometre uzunluğunda şebeke yenileme çalışması yapacağız. Bu çalışmanın 2013 yılında ihalesi yapılarak hemen başlanacak. Şebeke yenilendikten sonra içme suyuyla ilgili artık en ufak bir problemle bile karşı karşıya kalmayacağız” şeklinde konuştu.

 
VALİ ÖZTÜRK’TEN ALTYAPI HİZMETLERİ VURGUSU
Vali Sebahattin Öztürk ise, Erzurum’un geçmişten günümüze kadar gelen en büyük sorununun altyapı olduğunu vurgulayarak, “Bu işler çok maliyet gerektiren işler. Ve haliyle şimdi Erzurum’un önünde aşılması gereken önemli sorunları teşkil ediyor. Bu eksikliklerin giderilmesi ve bu yönde çalışmalar yapılıyor olması çok önemli” ifadelerini kullandı.

 
Vali Öztürk, inceleme gezisinin sonunda şu değerlendirmeyi yaptı: “Modern bir arıtma tesisine sahibiz, bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Geçmişte bir takım sıkıntıların yaşandığını biliyoruz. Ama artık suyun görüntüsü, rengiyle ilgili çok ciddi sonuçlara ulaşıldı. İnşallah 2013 yılında başlayacak olan su şebeke yenilemesinin akabinde belki de Türkiye’nin en güzel, en lezzetli suyuna kavuşmuş olacaktır Erzurum. Ben buna inanıyorum. Çünkü çok teknik çalışılıyor burada ve çok başarılı bir süreç yönetilmiş”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.