Anasayfa > Kültür-Sanat > Tarihçilerin Kutbu İnalcık’ın Onuruna 100. Yıl Bilgi Şöleni

03.11.2015 Sal, 12:49

Tarihçilerin Kutbu İnalcık’ın Onuruna 100. Yıl Bilgi Şöleni

Reklam

Ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık’ın yüzüncü yaşı münasebetiyle Uludağ Üniversitesi’nde ‘Bir Büyük Türk-Bilgi Şöleni’ gerçekleştirildi.

Uludağ Üniversitesi ve Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi ortaklığında düzenlenen şölene UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Türk Ocakları Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde yapılan bilgi şöleninin açılışında konuşan Rektör Ulcay, dünyaca meşhur tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık adına düzenlenen programa ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Uluslararası çapta düzenlenen bu bilgi şöleninin, tarihçilerin kutbu olmayı fazlasıyla hak eden İnalcık’ın hayatının ve eserlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacağına işaret eden Rektör Ulcay, “Tarih şuuru ve bilgisi olmadan bugün gerek ülkemizde, gerek dünyada olup biteni iyi tahlil edebilmek ve gerçekçi bir gelecek vizyonu oluşturabilmek mümkün değildir. Bütün bilim alanlarında olduğu gibi, tarih sahasında da ideolojilerden ve toplum mühendisliğinden arındırılmış doğru bilginin özellikle gençlerimize öğretilmesi ve analitik düşünme becerisinin kazandırılması da bu anlamda çok mühimdir. Tarihi şuuru yani ortak toplumsal hafızamız, bizi millet yapan başlıca unsurların başında gelmektedir. Prof. Dr. Halil İnalcık hocamız gibi, bizlere tarihi sevdiren ve genlerini taşıdığımız medeniyeti öğrenmeye yönlendiren isimler sayesinde kim olduğumuzu yabancıların gözüyle değil, kendi değerlerimizden öğreniyor ve dünyaya öğretiyoruz” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Halil İnalcık ile bizzat tanışma ve fikir alışverişi yapma şerefine eriştiğinden dolayı kendisini şanslı hissettiğini belirten Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ise, tarih bilimine yaptığı katkılardan dolayı İnalcık’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “İnalcık hoca, minnet duyulacak bir şahsiyettir. Özellikle Prof. Dr. İlber Ortaylı hocamızın dediği gibi enerjisi ve merakı ile yeni kuşaklara örnek teşkil etmektedir. Sağ olsun, var olsun. Son olarak kendisine dünyamıza ve Türkiye’mize hoş geldin demek istiyorum. Gayreti ve ömrü uzun olsun” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Halil İnalcık’ın 100. yaşına girmesi vesilesi ile daha önce kendisi ile yapılmış röportajlardan oluşan bir belgesel gösterildi. ‘Bir Büyük Türk – Bilgi Şöleni’, çeşitli konuk ve konuşmacıların katıldığı panel ve sempozyumlar ile devam etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.