Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Yerel Haber > TEK Tip Projesine Erenler Belediye Meclisinden Onay

02.11.2015 Pts, 16:49

TEK Tip Projesine Erenler Belediye Meclisinden Onay

Reklam

Erenler Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısı Belediye meclis salonunda yapıldı.

Açılış ve yoklamanın yapılmasının ardından söz alan Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk 1 Kasım Genel seçimlerini değerlendirdiği konuşmasında seçim sonuçlarından duyduğu memniyeti dile getirdi. Başkan ÖztürK, “Seçimlerin hem Ülkemiz hem de İslam Alemi için hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan diliyorum. 7 Haziran’dan bu güne 5 aylık bir süreçte Ülkemiz birtakım sıkıntılar yaşadı. Bu dönemde faizler ve döviz fırladı, turizm gelirleri, ithalat ve ihracat düştü. Siyasi istikrarsızlık ekonomik istikrarsızlığıda peşinden getirdi. Ülkemizde yatırım yapmak isteyenler yatırımlarını bekletme kararı aldı ve bunun neticesinde yaşanılan sıkıntılar Ülkemizi zora soktu. Sonuç itibari ile halkımız dün sandık başına gittiğinde özgür iradesi ile karar verdi ve tek başına iktidarı tekrar Ülkemize nasip etti elhamdulillah” dedi.

Öztürk’ün seçim değerlendirmesinin ardıdan meclis gündemine geçildi. Gündem maddesi olan Tek Tip Projesi ile ilgili projenin uygulanacağı köyler ve yapı ruhsatı ücretleri maddesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Öztürk; “Seçim beyannamemizde olmamasına rağmen seçim sürecinde bu konu gündeme geldi. Büyükşehir olan tüm illerde tüm köyler mahalleye dönüştürüldü ve orköylerle ilgili bir statü gelişti. Yasa gereği ilgili belediyeler isterlerse bu orköylerle ilgili tip proje yapar, proje parası ve ruhsat harcı almaz diye bir ek madde vardı. Zorunluluğumuz yoktu ama biz bunu görev adlettik. 60 metrekareden 190 metrekareye kadar 9 ayrı ölçü ve mimaride yapılarla ilgili çalışmalarımızı yaptık. 2019 seçimlerine kadar geçerli olan yasa sonrası orköylerin tümü normal mahalle statüsüne dönüşecek. Yani orköylerdeki vatandaşlarımız 2019 yılından önce bu işi bitirmeleri lazım” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.